Každý aspoň raz zažil ten pocit. Keď sa povinnosti nakopia, no tvárime sa, že ich nevidíme. Väčšina ľudí nevyužíva plný čas na splnenie úlohy, ale necháva si to na poslednú chvíľu. Potom sú pod tlakom. Prečo? 

V našom mozgu sa odohráva veľa rozhodnutí. Jedným z nich je aj každodenná dilema, či sa dnes trápiť povinnosťami, alebo si užívať deň. Náš mozog volí väčšinou tú jednoduchšiu cestu.

Čo môžeš urobiť dnes, neodkladaj na zajtra.

– ľudové porekadlo

Otrepaný citát. Ja viem. Nepáči sa nám, no aj tak vieme, že má pravdu. Používa sa už od pradávna, pretože už naši predkovia vedeli, aké dôležité je vedieť si zorganizovať čas. Nemohli celý deň ležať s vyloženými nohami a hovoriť si, že tie kury nakŕmia až zajtra. No a prečo takéto porekadlo vzniklo? Kvôli prokrastinácií. 

Čo je prokrastinácia

Čo je vlastne prokrastinácia? Slovo pochádza z latinského jazyka pro crastinus čo znamená na zajtra. Jednoduchá definícia tohto slova znie: odkladanie dôležitých úloh na neskôr. Nič viac, nič menej. 

Prokrastinácia nie je fyzický problém, ktorý by bol treba riešiť. Dá sa skôr definovať ako zvyk. A to, ako ostatné zvyky, vieme ľahko meniť. Zvyky sa dajú naučiť, aj odučiť. Treba im len pochopiť a chcieť.

No nesmieme brať prokrastináciu ako vadu. Nie je to nič nenormálne. Máme ju, takpovediac, v krvi. Neuropsychológ a neurovedec  Julien Vion tvrdí, že náš mozog je naprogramovaný na vyhľadávanie jednoduchého a okamžitého potešenia. (Potešenie znamená pozeranie telky alebo scrollovanie na telefóne. Jednoducho hocičo, čo robíme, keď sa vyhýbame povinnostiam.)

Mozog sa automaticky  snaží vyhýbať zložitým úlohám. Tak sme naprogramovaní už odpradávna. 

Aj keď to patrí medzi staré ľudské vlastnosti, dá sa s tým pracovať. Prokrastinácia nám chce zjednodušiť život, no tým nám ho iba sťažuje. Keď chceš, dokážeš ju prekonať. 

Ako sa jej zbaviť

Keď už sme pochopili, čo je prokrastinácia, poďme sa pozrieť na to, ako sa jej zbaviť. Základom je pochopiť prečo pri týchto úlohách prokrastinujem, teda pochopiť seba. Neviem sa sústrediť, keď mi pípajú upozornenia z telefónu? Cítim odpor k tejto úlohe? Je toho veľa. 

Keď odhalíme pravú príčinu v sebe, je načase to zmeniť. Pre každú úlohu bude platiť niečo iné.

To-do list

Ako prvé si skús napísať tzv. to-do list alebo zoznam úloh. Napíš si, čo všetko chceš za deň stihnúť a zoraď tieto úlohy od najťažšej po najľahšiu.

Toto ti pomôže zorganizovať si myšlienky a čas. Nebudeš zbytočne strácať čas nad tým, že nevieš, čo máš robiť a taktiež na nič nezabudneš. A zakaždým, keď vyškrtneš jednu úlohu zo zoznamu, budeš mať krásny pocit, ktorý za to stojí.

Môžeš použiť starý dobrý papier a pero, alebo rôzne aplikácie a stránky určené práve na organizovanie času.

Keď chceš, môžeš si aj ku každej úlohe napísať časové rozmedzie, do ktorého sa skúsiš zmestiť. To nabudí tvoj mozog ešte viac a zároveň si budeš môcť naplánovať aj voľno.

Rozkúskovanie

Ľudia už odpradávna uprednostňovali jednoduché úlohy pred tými väčšími, zložitejšími. Máme to v sebe zakódované. Ale dobrá správa je, že to môžeme obabrať. Jednoducho tak, že si veľké úlohy rozdelíme na viacero menších. A keď sa budeš sústrediť iba na jednu z nich, zrazu to nebude vyzerať tak nemožne. Po každom jednom splnenom kúsku úlohy budeš mať zo seba dobrý pocit. A to je nad zlato.

Rozptýlenia a sústredenie

Ďalší problém, ktorý môže nastať, je nedostatok sústredenosti. Jediné riešenie bude odstrániť všetky rozptýlenia. Napríklad si poviem – teraz sa budem hodinu venovať škole.

Na hodinu úplne vypnem telefón. Hodinu na mňa celý internet počká. Urči si čas, ktorý budeš venovať danej úlohe. Hodinka, dve. To nie je až tak veľa. Budeš mať zo seba dobrý pocit, splnenú úlohu a po zbytok dňa voľno.

Do každej úlohy sa pusti s čistou hlavou. Lebo keď sa nebudeš sústrediť od začiatku, nebudeš sa sústrediť vôbec. Nájdi si aktivitu, čo funguje najlepšie pre teba. Môže to byť upratanie pracovného prostredia, rýchla prechádzka, meditácia, hudba, dýchanie čerstvého vzduchu alebo úplne ticho.

Skús sa naladiť na úlohu a nemyslieť na nič iné. Môžeš skúsiť rôzne appky na meditovanie s upokojujúcou hudbou alebo aplikácie na upokojenie dýchania. Je toho veľa. Len nájdi to, čo vyhovuje tebe.

Motivácia

A ako posledné, jedno z najdôležitejších, je mať motiváciu. Pretože bez nej nespravíme nič. Motivácia môže mať rôzne formy. Nemusí to byť iba známka z referátu. Motivácia znamená mať potešenie z toho, čo robím. A to potešenie sa tam dá nájsť, aj keď ťa daná úloha vôbec nebaví.

Skús prísť aspoň na jednu dobrú vec, ktorá vyplynie z danej úlohy. Budem múdrejší, dostanem dobrú známku alebo budem mať jednoducho radosť zo splnenej úlohy. Môžeš sa odmeniť. Keď dopíšem tento referát, dám si koláč. Keď doupratujem izbu, pustím si v nej seriál. Za každou vecou hľadaj niečo dobré, aj keď sa to na prvý pohľad zdá nemožné.

Záver

Prokrastinácia nie je niečo, čoho sa vieme zbaviť zo dňa na deň. No netreba sa toho báť. Všetko je to len o zvykoch, ktoré sa ľahko dajú naučiť. A keď prvýkrát okúsiš to sladké ovocie, od ktorého ťa prokrastinácia oberala, nebudeš ho chcieť nechať ísť. Zrazu si uvedomíš, aký je deň dlhý.  Zrazu stará dobrá veta NEMÁM ČAS nebude mať nad tebou žiadnu moc.  


0 Comments

Leave a Reply