Kreativita je našou každodennou súčasťou. No aký vplyv má na naše telo?
Kreativita nám pomáha vnímať svet rôznymi inovatívnymi spôsobmi. To, že nám pomáha vytvárať krásne umelecké diela, skladať hudbu aj riešiť problémy vie každý z nás.  No pozrime sa na to, aký vplyv môže mať kreativita na naše telo a myseľ:

Kreativita:

  • zlepšuje funkciu mozgu
  • pozitívne vplýva na duševné a fyzické zdravie
  • podnecuje “flow”
  • vyplavuje dopamín
  • podporuje imunitný systém
  • napomáha bojovať so stresom

Pýtaš sa ako je toto všetko možné? Čítaj ďalej a dozvieš sa.

Pozitívny vplyv kreativity na mentálne zdravie

 

Kreativita – kľúč k FLOWu

Iste ste už všetci zažili, že ste pri kreslení, tancovaní, písaní si denníka alebo čítaní knižiek úplne stratili pojem o čase. Tento stav, s ktorým ste sa možno už stretli aj vy, odborníci nazývajú “flow”. Práve vykonávanie kreatívnych aktivít nás dokáže takýmto spôsobom uniesť z reality. Mnohí prirovnávajú efekty tohto euforického stavu na naše duševné zdravie k efektom meditácie alebo mindfulness

 

Dopamínová bomba

Ďalším benefitom je, že naše tvorivé chvíľky väčšinou vedú k istému výtvoru, ktorý je akoby dieťa našej kreativity. Náš mozog dokáže identifikovať dobrú prácu, ktorú sme odviedli a za úspešne dokončenú úlohu nás odmení darčekom vo forme dopamínu. Dopamín je náš dobrý priateľ, ktorý prispieva k našej motivácii a zažívame vďaka nemu pocit šťastia. Aj z tohto dôvodu môžeme povedať, že tvorivé aktivity sú cestou k zlepšeniu si mentálneho zdravia.

Koniec depresiám

Mnoho vedeckých štúdií potvrdzuje, že tvorivosť môže zvýšiť pozitívne emócie, zmierniť depresívne príznaky, znížiť stres a úzkosť. Ak sa chceš dozvedieť viac, prečítaj si prácu psychologičky a arteterapeutky Dr. Cathy Malchiodi “Creativity as a Wellness Practice”, kde tieto myšlienky podkladá vedeckými výskumami. 

 

Kreativita ako liek?

Na prvý pohľad neuveriteľné tvrdenie, no vedci skutočne zistili, že expresívne písanie zlepšuje fungovanie imunitného systému. Ich výskumy dokazujú, že ľudia, ktorí praktizovali túto kreatívnu činnosť mali v tele vyššie hladiny CD4 + lymfocytov, ktoré sú kľúčové pre správnu funkciu imunitného systému. 

Známe sú aj priaznivé účinky hudby na naše telo. Hudba ovplyvňuje náš mozog rôznymi spôsobmi napríklad stimuluje limbický systém (časť centrálnej nervovej sústavy) a zmierňuje našu reakciu na stresové podnety. Dokáže nám pomôcť obnoviť efektívne fungovanie imunitného systému tým, že pôsobí na činnosť amygdaly a hypotalamu. Tieto oblasti mozgu sú zapojené do regulácie nálady a hormonálnych procesov, ako aj do zápalovej reakcie tela.

 

Ako podnietiť svoju tvorivosť?

Už sme sa dozvedeli, aké mnohoraké pozitívne účinky má tvorivosť na naše telo. Ako však priviesť viac kreativity do nášho života?

Ja napríklad veľmi rada maľujem na drevo. Nie je to žiadna veda – jednoducho zájdem do najbližšieho parku, nazbieram si pár zaujímavých konárikov a kusov dreva, ktoré ma oslovia a vymaľujem ich. Táto aktivita ma veľmi baví a navyše sa po nej vždy cítim lepšie.

Vyskúšajte to teda aj vy! Jediná cesta k zlepšeniu je s niečím začať. Čo tak skúsiť tanec, kreslenie alebo hru na hudobný nastroj? Takýmto spôsobom sa nielenže odviažeš ale nadobudneš aj nový skill, a tak bude pozitívny efekt ešte väčší.

Dobrá správa pre tých z nás, ktorí nevynikáme v tvorbe umenia je, že priaznivé účinky kreativity nie sú založené na konečnom produkte. Dostavia sa už počas tvorivého procesu. Tak neváhaj a prebuď v sebe kreatívneho ducha, ktorý ťa povznesie nad ťažkosti života. A nezabúdaj, že:

Každý z nás dokáže byť kreatívny, stačí len chcieť.

Categories: Články