Či už sa uchádzate o brigádu, stáž alebo sa hlásite na výšku, musíte najskôr úspešne prejsť cez úvodný pohovor. Sú základné pravidlá, ktoré by mal ovládať každý ako napríklad prísť upravený, nemeškať alebo mať vypnutý zvuk na mobile. Ale ako zanechať naozaj dojem a uspieť? 

NÁDYCH, VÝDYCH

Dôležité je pred pohovorom nestresovať a zrelaxovať sa. Pamätajte, že nemáte čo stratiť. Práve naopak – môžete len získať. Pokiaľ pohovor prebieha online prostredníctvom videochatu, nezabudnite si v miestnosti predtým poriadne vyvetrať a nadýchať sa čerstvého vzduchu. Môžete si vedľa seba pripraviť antistresovú loptičku, ktorú budete zvierať v rukách a zamedzíte tak neopodstatneným pohybom rukami, ktoré vašu nervozitu prezradia. 

BUĎTE SEBAVEDOMÍ

Nestrachujte sa, že vás nepríjmu, pretože nie ste dostatočne dobrí či kvalifikovaní. Buďte si vedomí svojich silných stránok a nezabudnite na to, čím im môžete vy prispieť. Ukážte im svoju osobnosť. 

ŽIVOTOPIS

Pokiaľ pohovor prebieha osobne, nezabudnite si so sebou priniesť váš životopis alebo sa uistite, že ste im ho poslali dopredu. Životopis by ste mali mať dôkladne naštudovaný a mali by ste vedieť, čo sa v ňom nachádza. V poriadnom životopise by mali byť obsiahnuté všetky podstatné informácie o vás. Vaše meno, škola, kontaktné údaje, aby vás mohli neskôr kontaktovať, všetky predošlé pracovné skúsenosti, jazyky, ktoré ovládate a schopnosti, ktorými disponujete. Nevymýšľajte si, pretože sa vám to neoplatí – buďte radšej sami sebou a ukážte, čo dokážete. 

PRVÝ DOJEM 

Asi som ešte nezažila pohovor, kde by ma nevyzvali na zodpovedanie starej dobrej frázy ‘Povedzte mi niečo o Vás’. Ako odpovedať a čo chcú vedieť? Väčšinou býva táto otázka  prvá vec, ktorú sa vás opýtajú. Vy máte silu rozhodnúť o tom, aký zanecháte prvý dojem v akom duchu sa bude niesť zvyšok rozhovoru. Máte priestor odprezentovať im samých seba a ukázať, čo vo vás je. Rozmýšľajte nad vašou odpoveďou v predstihu a buďte pripravení.  Povedzte im o vás, o tom, čo máte radi, o vašich záujmoch a voľnočasových aktivitách, odkiaľ prichádzate a čo študujete. Buďte sebavedomí a príjemní.

PRIPRAVTE SI, ČO BUDETE HOVORIŤ 

Málokto má toľké šťastie, že počas improvizácie na pohovore bezproblémovo odpovie na každú opýtanú otázku a nezabudne na žiaden detail. Pokiaľ touto schopnosťou nedisponujete, vôbec to nevadí. Porozmýšľajte nad otázkami, ktoré sa vás môžu opýtať a odpovede si nacvičte pred kamarátmi, rodinou alebo doma pred zrkadlom. 

SOFT SKILLS

Ak doposiaľ nemáte žiadne pracovné skúsenosti alebo úspechy, s ktorými by ste sa pochválili, nezabudnite ukázať aspoň vaše soft skills. Soft skills alebo ‘mäkké zručnosti’ sú schopnosti, ktoré sa nedajú vyjadriť číslami a sú dôležité pri interakcií s okolitým svetom ako napríklad: kreativita, komunikácia, kritické myslenie alebo práca v tíme. Mnohí odborníci zastávajú názor, že soft skills sa postupne stávajú top atribútom životopisov a vy sa určite nebojte spomenúť ich a naplno ukázať.     

NEBOJTE SA ZLYHANIA 

Posledný, ale o nič menej dôležitý bod, je nebáť sa zlyhania. Strach zo zlyhania nás často núti zostať na mieste, pretože sa bojíme neúspechu. Každý krok dopredu je ale lepší ako zostať na mieste. Pokiaľ sa vám na pohovore nezadarí a odmietnu vás, svet sa nezrúti, ale vy budete mať novú skúsenosť a budete vedieť, čomu sa vyhnúť a čo zmeniť. Každý z nás už v živote spadol a každý z nás ešte niekoľkokrát spadne. Ale kto nepadá, nerastie.