Vysoká škola a rozhodnutia s ňou spojené, často naháňajú strach. Odpovedz si preto na tieto otázky a zisti, či je vôbec dôvod sa báť.
Ísť vôbec na výšku?
Žijeme v dobe, kedy sa očakáva, že výšku má každý. No určite aj ty poznáš ľudí, ktorí napriek absolvovaniu výšky, nemajú zamestnanie alebo v ňom nie sú spokojní. Preto sa spýtaj sám seba, či chceš ísť študovať, lebo ťa to naozaj zaujíma alebo “preto, že sa to tak má”.
Pri tejto otázke je dôležité uvedomiť si tri veci:
- Existujú zamestnania, na ktoré vysokú školu nepotrebuješ
- Na VŠ nemusíš ísť hneď po strednej
- Študovať sa dá viac vecí, než si myslíš
-
Chcem ísť hneď pracovať
Ak vieš, čo chceš robiť, je kľúčové zistiť, aké vzdelanie je na to potrebné. Načo “zabíjať” x rokov na štúdium niečoho, k čomu by ti stačil mesačný kurz alebo prax? Zamestnania bez vysokej školy zďaleka nezahŕňajú len pozície ako predavačka a smetiar. Tu je prehľad fajn zamestnaní, pri ktorých je prax, jazyk alebo schopnosť komunikovať s ľuďmi dôležitejšia ako diplom.
Zamestnania bez VŠ:
- Barista
- Stevard/ka
- Fotograf/ka
- Model/ka
- Podnikateľ/ka
- Osobný tréner
- Turistický sprievodca
- Marketingový špecialista
- + Dá sa zarábať aj cez Youtube, Instagram a iné sociálne siete
-
Čo ak chcem ísť na výšku neskôr?
1.Gap year
Gap year je rok (alebo viac) medzi strednou a výškou. Rok, kedy budeš mať čas venovať sa tomu, na čo počas rokov štúdia nebol čas. Rok, kedy môžeš ísť spoznávať svet, vyskúšať vedomosti v praxi, dobrovoľníčiť, získať prax prácou, začať vlastný projekt alebo sa napríklad spolupodieľať na nejakom startupe. Možnosti je veľa a času tiež. Prečo sa nenaučiť niečo nové?
2. Práca v zahraničí
Rok voľna môžeš využiť aj na zlepšenie svojich jazykových schopností a navyše si zarobiť. Pre študentov existuje veľa pracovných príležitostí v zahraničí. Môžeš robiť plavčíka, animátora alebo dokonca pracovať v lunaparku.
Viac o práci v zahraniči pre študentov sa dočítaš na injoy.sk
3. Školenia / kurzy
Rok voľna je fajn príležitosť naučiť sa niečo nové (a tým získať záložný plán), alebo si spraviť náskok v látke, ktorú chceš študovať.
Čo sa dá naučiť?
- Leadership
- Programovanie/ grafika
- Nový jazyk
- Základy medicín
- iné
4. Prax
- Zamestnaním sa vo firme, ktorá priamo súvisí s tým, čo by si chcel/a študovať je skvelý spôsob, ako zistiť, či ťa daná práca naozaj baví. Zároveň tak nadobudneš potrebné schopnosti pre danú prácu.
- Taktiež sa môžeš uchádzať o niečo, čo s tvojím budúcim štúdiom nesúvisí. Extra zručnosti sa vždy zídu. Čo takto brigádovať v reštaurácií a naučiť sa variť? Dobrým jedlom vždy zahvieždiš :).
- Vďaka praxi možno nakoniec zistíš, že sa chceš v živote zamerať na niečo úplne iné, ako si chcel pôvodne študovať.
-
Čo všetko sa dá študovať?
Možno nechceš ísť na výšku, lebo si myslíš, že neexistuje odbor pre teba. Preto je dobré spraviť si najprv prehľad o tom, aké možnosti sa ti ponúkajú. Praktickým nástrojom v hľadaní odboru na mieru je bachelorsportal.com
Aké sú moje priority?
Chceš ísť na Cambridge, lebo je to prestížna a uznávaná škola? Alebo chceš ísť študovať do New Yorku, lebo sa ti páči predstava života vo veľkomeste? Je pre teba rozhodujúce, či na škole budeš mať svojich priateľov a známych? Alebo ti predovšetkým ide o to, aby na danej výške bol kvalitný odbor, ktorý chceš študovať? Tieto otázky by si mal tiež zohľadniť pri svojom rozhodovaní. A možno sa zamyslieť nad tým, či sú všetky tvoje dôvody pre výber výšky naozaj také dôležité. Asi sám uznáš, že ani prítomnosť tvojich kamarátov ti nepoľahší, ak sa budeš trápiť štúdiom niečoho, čo ťa nebaví.
Priority na zváženie:
- Kvalita školy a jej renomé
- Odbor
- Komunita
- Dĺžka štúdia
- Miesto
Aké sú moje možnosti?
Skôr než začneš budovať vzdušné zámky, pozri sa na seba trochu realisticky. Zvážil si prekážky, ktoré ti v štúdiu môžu brániť? Samozrejme, kde je vôľa tam je cesta, a aj zdanlivo neprekonateľný múr sa dá nejako obísť. No aj tak, buď radšej pripravený/ná. Tu je zoznam možných prekážok:
1. Financie
- Platí sa za školu, ktorú chcem navštevovať? Koľko? Dokážem si toľko privyrobiť/ boli by rodičia ochotní finančne ma podporovať?
- Bolo by výhodnejšie dochádzať z domu alebo bývať na intráku/v priváte? Koľko by to stálo?
- Nezabudni zohľadniť výdavky na ubytovanie, jedlo (v prípade, že budeš žiť na vlastnú päsť), prepravu, pomôcky. Čím je mesto väčšie, o to zvyknú byť životné náklady vyššie. Veľké rozdiely vidieť aj medzi jednotlivými krajinami, napr. je určite lacnejšie žiť v Česku ako vo Švajčiarsku.
- Ako dlho mi vydrží budget, ktorý mám? Budem počas štúdia potrebovať aj brigádu?
Ak z finančných dôvodov nemôžeš navštevovať VŠ, ktorú si chcel:
- zhodnoť, čo sa dá študovať v tvojom okolí (väčšina slovenských a českých VŠ sú bez študentských poplatkov)
- pokús sa získať štipendium (či už od danej školy, alebo inej organizácie)
- zisti, či sa dá počas štúdia zarábať (Je súčasťou štúdia platená prax? / Budeš popri škole stíhať brigádovať/robiť?)
2. Vedomosti
Zhodnotiť svoje kvality je častokrát problém. Niekto má tendenciu svoje vedomosti preceňovať a iný ich zas podceňovať. Je dobré si preto overiť svoje schopnosti predtým, ako sa vrhneš do neznáma.
- Ako prvé zisti, aké vedomosti na zvolenú výšku potrebuješ. Ako na to sa dočítaš tu.
- Nemáš dané vedomosti? Zhodnoť možnosť doučovania alebo extra samoštúdia.
- Poraď sa s učiteľmi, rodičmi alebo školským kariérnym poradcom, o tom ako oni vnímajú tvoje šance vo vybranom odbore.
- Sprav si testy Všeobecných študíjnych predpokladov
Čo musím spraviť, aby som sa na VŠ dostal?
- Bude sa zohľadňovať len moja maturita?
- Budem musieť robiť príjimačky?
- pre niektoré školy je podmienkou prijatia test všeobecných študijných predpokladov (Scio, TSP), na ktoré sa nedá úplne učiť, no napríklad na testy z medicíny alebo z humanitných vied, je potrebné pripraviť sa vopred.
- Aké vedomosti potrebujem?
Mám záložný plán?
Čo robiť, ak sa nedostaneš na vysokú školu?
1. Skús to o rok
O tom, ako tento rok voľna využiť je písané vyššie.
2. Podaj si odvolanie
Odvolanie je prakticky udanie dôvodu, prečo by ťa na školu mali zobrať, napriek tomu, že si sa tvoje meno neocitlo na zozname prijatých. Samozrejme, ak si stopäťdesiaty pod čiarou tvoje šance na prijatie sú takmer mizivé. No, ak ťa od prijatia oddeľuje len pár miest, je dôležité podať odvolanie čo najskôr. Tvoje šance na prijatie môžeš zvýšiť aj tak, že napadneš otázky z prijímacích testov. Zo zákona máš právo si svoj test prezrieť. Ak dokážeš, že otázky, v ktorých si spravil chybu neboli jednoznačne formulované alebo správne opravené, môžu sa ti prirátať body.
3. Neber čokoľvek
Študenti, ktorí neboli prijatí na zvolenú vysokú školu často spravia tú chybu, že siahnu po prvej výške, ktorá je ochotná zobrať ich bez prijímačiek. Málokedy je to to, čo by si dobrovoľne vybrali. Neštuduj, len aby si študoval. Ak ťa to nebaví, nemá to zmysel.