Vďaka týmto trikom už učenie nemusí byť také náročné.

V predchádzajúcom článku sme si povedali, aké je dôležité mať správne prostredie, čas a spôsob učenia, aby učenie bolo čo najefektívnejšie. Takže ak už si si pripravil vhodný priestor a vyhradil čas, môžeš sa vrhnúť na učenie. Cieľom učenia je zapamätať si učivo, a tak sa teraz pozrieme bližšie na jednotlivé metódy učenia. Vďaka nim si danú látku zapamätáš lepšie a ľahšie. 

1. Memory Palace

Je dokázané, že nové pojmy si zapamätáme oveľa ľahšie, ak už máme vedomosť o niečom, čo s tým súvisí. Nové pojmy ukotvujeme o známe. Vtedy používame takzvanú sémantickú pamäť. Práve na tomto druhu pamäte je založená Memory Palace technika. Tá rieši otázku ako si pomocou sémantickej pamäte zapamätať pojmy, ktoré nezapadajú do žiadnej schémy našich znalostí. Ak teda nemáme nový pojem čím ukotviť, musíme si kotvu vytvoriť. 

Ako na to?
  1. Predstav si v hlave miesto, ktoré ti je dobre známe.
  2. Urči si, ktoré objekty v miestnosti sú kľúčové.
  3. Priraď k nim pojmy, ktoré si chceš zapamätať.
  4. Keď si budeš potrebovať na pojmy spomenúť, predstavíš si, že sa prechádzaš po zvolenej miestnosti. Objekty v nej by ti mali okamžite pripomenúť, aký pojem k nim prináleží.
Príklad: Vyberiem si svoju izbu. Kľúčové objekty sú dvere, polička, posteľ, stolička. K týmto pojmom si priradím pojmy, ktoré sa chcem naučiť v správnom poradí. (napr. literárne obdobia) . Klasicky vstupujem do izby dverami= dvere budú Klasicizmus, pri dverách mám poličku s románmi= bude mi pripomínať Romantizmus, vedľa poličky je posteľ= realita ma ubíja a najradšej by som spala= Realizmus, vedľa postele je moderná stolička= ModernaTeraz vždy, keď si predstavím, ako vstupujem do svojej izby, spomeniem si na literárne obdobie presne v poradí, v akom po sebe nasledujú.
Rady
  • Pomôže ti, ak si zdôvodníš, prečo vybraný pojem patrí k danému objektu. (tak ako v príklade- Romantizmus som si ukotvila o poličku s románmi)
  • Je dobré ukotvovať si pojmy na objekty v poradí tak, aby objekty po sebe logicky následovali. (Ak si spomenieš, že stolička značí modernu a vieš, že posteľ je pri nej a bližšie k dverám, vieš že realizmus bol pred modernou. )
  • Taktiež si zvol smer, v ktorom sa po izbe budeš “prechádzať”. 
  • Obmieňaj objekty a miestnosti. Ak budeš mať na jeden objekt ukotvených veľa pojmov, môžu sa ti dopliesť. Ako tvoj memory palace môžeš tiež použiť: iné miestnosti v dome, triedu, obľúbenú reštauráciu…

2. Vytvor si príbeh

Ďaľší skvelý spôsob, ako si zapamätať veľa pojmov v správnom poradí, je vytvorenie si príbehu. Tu sa môžeš vyhrať so svojou kreativitou. Príbeh by mal byť založený na tvojich vlastných asociáciach a vôbec nemusí dávať zmysel. 

Príklad: Zapamätaj si mená osobností, ktoré sa činili v troch fázach formovania moderného slovenského národa.

Prvá fáza je učenecká ( Bajza, Fándly, Bernolák, Tablic.). Bajza, po tom ako sa doučil (učenecká fáza),  išiel do špajze (špajza mi pripomenie Bajzu). Zobral si tabličku (Táblic) čokolády a vybral sa von fandiť (Fándly) na zápas. Keď sa obliekal, mama naňho zakričala: Ber aj rolák! (Bernolák). Cestou na ihrisko išiel cez Šafaríkovo (Šafarík)  námestie. Na ňom stála chalúpka (J. Chalupka) a v nej sa schovával holý (J. Hollý Boris Kollár (J. Kollár). Ten sa v nej schovával po neúspešnej agitácií ( fáza národnej agitácie) s premiérom. Zakrátko k chalúpke prišlo masové hnutie (fáza mas. hnutia), na čele ktorého bol Štúr. Na túto príležitosť si dal na hlavu turban (Hurban), takže vyzeral ako turecký kráľ (J. Kráľ). Navyše držal v ruke bagetu, ktorú si kúpil vo francúzskej pekárne, kde robí jeho kamarát FrancisciTeraz si, už zapamätáš mená osobností, ktorým vďačíme za formovanie moderného slovenského národa. Nemáš za čo. 😀

3. Vytvor si otázky

Čo ak by si sa nemusel učiť poučky z celého učiva, ale len odpovede na otázky, ktoré budú na teste? Nie, nenavádzam ťa tu na to, aby si sa vlámal do kabinetu a odfotil písomky. Je tu aj iný spôsob, ako sa k otázkam dostať.

Ako na to?
 • Keď si čítaš učivo, predstavuj si, že ty sám z neho ideš vytvoriť test. Čo by si sa opýtal žiakov? Alebo ešte lepšie, čo by sa opýtal tvoj učiteľ?  Ak s ním máš hodiny už nejaký ten piatok, tak je dosť pravdepodobné, že už máš na jeho typ otázok inštinkt. 
 • Napíš si tieto otázky a zodpovedz si ich.
 • Koľko z tvojich otázok sa ocitlo na teste? Na základe odpovede si môžeš robiť štatistiku a svoju metódu tvorenia otázok vycibriť. 

4. Flash cards

Flash karty sú kartičky, ktoré majú na jednej strane otázku a na druhej odpoveď. Taktiež sa využívajú na učenie slovíčok v cudzom jazyku. Na jednej strane slovo a na druhej preklad. Učenie sa s Flash kartami spočíva v tom, že kartičky s otázkami, na ktoré vieš odpoveď (bez toho, aby si ich otočil) dáš na jedu kôpku a tie, na ktoré odpoveď nevieš, na druhú. Takto budeš testovať sám seba pokým druhá kôpka nezmizne. 

 • Nemusíš si vyrábať kopu papierových kartičiek.  V dnešnej dobe existuje plno stránok a aplikícií, ktoré ti pomôžu učiť sa na rovnakom principe.
Dôvody prečo sú elektronické Flash cards super:
 • Môžeš si vytvoriť vlastné flash cards alebo si nejaké vybrať z ponuky.
 • Môžeš okrem textu vkladať zvukové nahrávky, videá, obrázky.
 • Môžeš si organizovať svoje kartičky do svojich vlastných priečinkov  (roztriediť ich podľa predmetov, učiva, obtiažnosti…)
 • Efektívne učenie vďaka opakovaniu. Zabudovaný algoritmus ti pripomenie, kedy si máš dané učivo zopakovať, aby sa ti poriadne uložilo do pamäte.
 • Máš kartičky vždy pri sebe, takže si môžeš opakovať učivo aj keď napr. čakáš na autobus.
Elektronické Flashcards nájdeš na:

5.  Tri fázy: čítanie, memorovanie, opakovanie

Učiť sa celé učivo na poslednú chvíľu, je často stresujúce a neefektívne.  Ak vieš o písomke aspoň týždeň dopredu, je dobré učenie si rozdeliť do 2-3 fáz. Neboj, z ceľkového času ti to veľa neuberie a navyše si ušetríš nervy.

Ako na to?
 • 7-5 dní pred testom: Učivo si prečítaj. Nemusíš sa ho snažiť zapamätať. Toto prečítanie predpripraví tvoj mozog na to, že si ho čoskoro bude musieť zapamätať.
 • 3-2 dni pred testom: Učivo si opäť prečítaj. Tento krát sa mu venuj viac detailne. Uisti sa, že všetkému rozumieš a snaž sa zapamätať čo najviac.
 • 1 deň pred testomPredtým, ako opäť nahliadneš do poznámok, skús si zrekapitulovať, čo si si z učiva zapamätal. Potom si poznámky opäť pozri a douč sa veci, ktoré si pri rekapitulácii vynechal. 

Prvá fáza je veľmi užitočná a nenáročná. Zbežne si môžeš pozrieť učivo v deň zadanie napr. cestou zo školy. Nezaberie ti to veľa času a uľahčí ti to neskoršie učenie. No ak chceš, môžeš túto fázu vynechať.

Extra tip: Neuč sa sám

Ak máš problém donútiť sa učiť alebo pochopiť učivu, možno ti pomôže, ak sa bude niekto učiť s tebou. Nemusíš si kvôli tomu nutne platiť doučovanie. Pomôcť ti môže člen rodiny alebo súrodenec. Taktiež sa môžeš spýtať svojích kamarátov, či by sa neučili s tebou. Môžete sa vzájomne skúšať a navyše to bude zábava 🙂

 

Vyskúšaj všetky metódy a nájdi tú správnu pre teba. Dokonca môžeš využívať viacero metód súčasne :). 

Bol pre teba tento článok užitočný? Zdieľaj ho a pomôž viacerým ľuďom učiť sa efektívnejšie.

Categories: Články