Rady a typy ako sa konečne rozhodnúť

Čomu sa chceš venovať v budúcnosti? Otázka, ktorá určite sprevádza celý tvoj stredoškolský život. Istú odpoveď na ňu má len zopár šťastlivcov. Ak patríš medzi nich a vieš, čomu sa chceš v budúcnosti profesne venovať, gratulujem ti. No aj pre teba môže byť tento článok užitočný. Jedna vec je vedieť kam smerovať a druhá naozaj tým smerom ísť. Ak si teda už rozhodnutý/a dám ti pár rád ako postupovať ďalej. A ak ešte stále nemáš šajnu, čo so sebou, nezúfaj.  Poviem ti pár trikov ako si nájsť odbor šitý na mieru alebo aspoň zúžiť okruh možností. 

 Viem, čo chcem robiť

Super. A čo robíš preto, aby si to dosiahol? Pravdepodobne si sa už rozhodol, z ktorých predmetov chceš maturovať. A možno práve ani nemáš poňatia, aké predmety súvisia s tým, čomu sa chceš venovať. (Jasné, ten kto chce byť doktor s istotou siahne po biológii, chémii alebo fyzike, ale čo tí, ktorých láka napríklad psychológia alebo špeciálna pedagogika?)  Vedieť, aké predmety s tvojím odborom súvisia je prvý krok k tomu, aby si vedel/a, na ktorých hodinách sa oplatí dávať extra pozor. 🙂

1. Na aké školské predmety sa mám zamerať?

Odpoveď na túto otázku môžeš získať niekoľkými spôsobmi.

 • spýtaj sa rodičov alebo sa poraď s učiteľom/ školským kariérnym poradcom
 • Navštív stránku výšky, ktorú chceš navštevovať a v danom odbore si pozri zoznam predmetov. Je to užitočný spôsob ako zistiť, aké spektrum vedomostí sa od teba bude vyžadovať. (napr. na spomínanú pedagogiku je potrebné mať znalosti z matematiky, psychologie aj filozofie, takže ideálna kombinácia maturitných predmetov je matematika a občianska náuka)

*ak ešte nemáš vybranú konkrétnu výšku zadaj žiadaný obor do vyhľadávania na týchto stránkach. Tie ti dajú ponuku vysokých škôl poskytujúce štúdium daného oboru.

 

Študium SK/ CZ: https://www.portalvs.sk/sk/

Štúdium v zahraničí: https://www.bachelorsportal.com/

 

2. Môžem robiť ešte niečo?

Áno. Nezabudni, že vedomosti a užitočná prax sa dá získať aj mimo školy.

Na výber máš:

1. Súťaže a Olympiády

Účasť na súťažiach v danom odbore nie je len skvelý spôsob ako načerpať extra vedomosti, ale môže ti dokonca uľahčiť prijatie na výšku. Veľa vysokých škôl berie dobré umiestnenie v odbornej súťaži ako rovnocenné prijímačkám. To znamená, že ak zamakáš teraz nemusíš sa potom stresovať s prijímačkami. 🙂

2. Stredoškolská odborná činnosť (SOČ) 

  • Tak ako aj účasť na súťažiach a olympiádach ti prijatie na VŠ môže zabezpečiť aj SOČ. Na výber máš z mnohých odborov a tém. SOČka je zameraná na tvoj vlastný výskum/projekt  a tvoj názor. Výhodou je, že na to toľko máš času, koľko chceš. (Môžeš začať kedy chceš, potrebné je ale odovzdať ju do termínu.)
  • viac sa dočítaš na: https://siov.sk/sutaze/stredoskolska-odborna-cinnost/

3. Stáže

Možno si myslíš, že stáže sú len pre vysokoškolákov, no aj ako stredoškolák môžeš nájsť stáž. Získaš prax alebo ti pomôže rozhodnúť sa, či ťa daná práca naozaj baví. Navyše si môžeš niečo privyrobiť.

4. Kurzy a doučovania

5. Prednášky, eventy, konferencie

  • Skvelý prostriedok na hľadanie prednášok a eventov je prekvapivo Facebook. Choď do sekcie podujatí a zvoľ kategóriu, ktorá ťa zaujíma. Okrem umenia a hudby tam máš možnosti ako networking, remeslá, literatúra alebo aktivizmus
  • Sleduj organizácie z daného odboru, tie tiež z času na čas ponúkajú workshopy alebo prednášky. Nevieš o žiadných organizáciach? Už čoskoro na našej stránke nájdeš kompletný zoznam užitočných organizácií a príležitostí. Stay tuned!
  • Vyskúšať môžeš aj online prednášky. Ak nemáš problém s angličtinou, nebude ťažké nájsť prednášku na ľubovoľnú tému. So slovenčinou budeš musieť trochu dlhšie hľadať.

Okrem toho by si si mal/a zodpovedať na nasledujúce otázky:

 • Naozaj daný odbor splňuje moje požiadavky? (pocit naplnenia, túžba pomôcť iným, výška školného, lokalita)
 • Chcem pracovať na Slovensku alebo v zahraničí? 
 • Aký je dopyt po tejto špecifikácií? Aký je plat, pracovné hodiny, možnosť cestovania, zodpovednosť?

 

Neviem, čo s budúcnosťou

Neboj sa nie si sám. Väčšina študentov sa rozhoduje tesne pred podaním prihlášky na VŠ. Ak splníš nasledujúce body, mal/a by si v tom mať ako tak jasno.

1. Aké sú tvoje priority?

 • Vysoký plat
 • Pocit naplnenia
 • Robiť to v čom si dobrý
 • Úžitok pre iných/ prírodu

Priority pri hľadaní ideálneho zamestnania pekne zobrazuje japonský koncept zvaný ikigai. Z diagramu vyplýva, že ak nájdeš miesto kde sa pretína to čo máš rád, si v tom zároveň dobrý, je to užitočné pre svet a je za to aj fajn plat tak si našiel ikigai – dokonalú prácu pre teba.  To je popravde veľmi ťažké nájsť (no nie nemožné), a preto je lepšie vybrať si 2 hlavné priority a podľa toho sa rozhodovať.

2. Čo ťa naozaj baví a čo ti ide?

 • Celkom basic otázka, ale aj tak je dôležité zodpovedať si ju. Základom dobrej práce je, aby ťa bavila, inak čoskoro vyhoríš. Skús si spísať zoznam všetkých vecí, ktoré ťa bavia tak, že pri nich nevnímaš čas. Môžu to byť tvoje koníčky alebo aj bežné aktivity, ako napr. upratovanie.
 • Prečo ťa dané veci bavia? Aký faktor? Aké povolanie z toho vyplýva?

Tu je príklad ako na to:

  • Baví ma upratovanie, lebo rada vytváram systém = kurátorka výstavy 
  • Rád organizujem oslavy, lebo mám zmysel pre detail a rád realizujem myšlienku do reality. = management, organizátor festivalov a eventov
  • Rada sa rozprávam s kamarátkami, lebo ma baví pomaháť riešiť ich problémy. = psychológia
  • Som kutil a rád vytváram nové veci. = inžinier

3. Ísť vôbec na výšku?

Žijeme v dobe, kde sa očakáva, že výšku má každý, no určite aj ty poznáš ľudí, ktorí napriek absolvovaniu výšky nemajú zamestnanie alebo vo svojom zamestnaní nie sú spokojní. Spýtaj sa sám seba, či chceš ísť študovať, lebo ťa to naozaj zaujíma alebo preto, “že sa to tak má”. Aké máš možnosti v prípade, že sa rozhodneš na výšku neísť sa dočítaš tu. Taktiež ale nezabudni, že existuje oveľa viac odvetví, ako si myslíš. Preto myšlienku “Neexistuje odbor, ktorý by ma zaujimal” trikrát zváž.  Viac o tom v ďalšom bode. 

 

4. Čo sa vlastne dá študovať?

K tomuto bodu netreba komentár. Otvor link a objavuj.

https://www.bachelorsportal.com/

 

5. Pomôžu mi v rozhodovaní testy?

O užitočnosti testov osobnosti a povolania si možno počul/a veľa negatív, no nenechaj sa strhnúť cudzím názorom. Možno práve tieto testy budú kľúčové pri robení tvojho konečného rozhodnutia. Ak máte kariérne poradenstvo v škole neváhaj ho využiť, ak nie pár testíkov na určenie povolania a vrodených vlôh nájdeš aj na internete. Nezabudni však, že testy sú tiež robené len na základe štatistiky. Hlavne ich neber príliš vážne. Majú ti pomôcť objektívnejšie sa na seba pozrieť a ukázať ti ďalšie možnosti uplatnenia. Je len na tebe, ako veľmi sa nimi necháš inšpirovať.

Dúfam, že ti tieto rady pomôžu trochu sa zorientovať a vykročiť tým správnym smerom.:)

A na záver citát: 

Všímaj si, čo si všímaš a nájdeš, čo ťa naozaj zaujíma.

 

Categories: Články