Čo všetko vplýva na efektivitu učenia? 

Kľúčom číslo jeden k efektívnemu učeniu je definovať si, aký druh učenia je pre teba najideálnejší. Každý sme iný, tak prečo by sme sa mali učiť všetci rovnakým spôsobom? Niekto si veci lepšie zapamätá, keď ich počuje, niekto si potrebuje učivo prepisovať a niekomu stačí pár krát si ho prejsť očami. Okrem toho je dôležité nájsť si v učení svoj systém. Mať naplánované kedy, kde a ako sa budeš učiť je veľmi dobrý spôsob, ako si z pravidelného učenia vybudovať pozitívny návyk. Poďme sa teda pozrieť na to, ako nájsť ideálny spôsob učenia a spraviť si v ňom system.

 

Aký druh učenia je pre teba ten pravý?

Zamysli sa. Ako si sa zvykol učiť doteraz? Zaručil ti tento spôsob, že si test napísal bez problémov? Aké iné spôsoby existujú?

Počúvanie

Ak ti stačí učivo počuť, aby si si ho zapamätal, máš veľké šťastie. Môžeš sa vďaka tomu učiť počas cestovania alebo vykonávania iných činností. Internet je navyše plný nahrávok na takmer každý predmet. Tu je niekoľko z nich.

 Prepisovanie 

Ak si potrebuješ učivo písať, je dobré vedieť, ako to robiť efektívne.

 • Využívaj skratky, mindmaps, piktogrami a obrázky. Inšpirácie, ako na to nájdeš tu.
 • Prepisuj učivo na počítači
  • Ušetríš papier, natrénuješ si strojopis a ak využívaš napr. Google Docs, budeš mať dokument stále poruke na ktoromkoľvek zariadení.                                                                                       

Vizuálna pamäť

Ak si vizuálny typ, mal by si sa zamerať na využívanie obrázkov, videí a robiť si tiež prehľadné poznámky. 

  1. Prehľadné poznámky
   • využívaj zvýraznovače, farebné perá, obrázky a piktogrami. Inšpiráciu ako na pekné poznámky nájdeš aj na pintereste
  2. Master doodles
   • doodles sú jednoduché obrázky, ktoré sa využívajú na zapísanie myšlienky. Ako robiť kvalitné doodles si môžeš pozireť tu.
  3. Videa 
   • videá sú skvelý prostriedok ako niečomu porozumieť. Okrem praktických animácii je výhodou aj to, že si video môžeš prehrať koľkokrát chceš. Zdroje k videám nájdeš vyššie v sekcií Počúvanie. Nenašiel si tam video k učivu, ku ktorému potrebuješ? Neboj sa hodiť hľadaný výraz do YouTube. Je veľká pravdepodobnosť, že nájdeš presne to, čo hľadáš.

Pohyb

Áno, aj pohyb ti môže pomáhať pri zapamätávaní. Nedá sa asi použiť pri každom predmete, ale prečo ho nevyužiť napríklad hraním kľúčových scén z učiva dejepisu?  Alebo si môžeš skúsiť zapamätať pojmy pomocou pohybom k ním priradeným. A tak sa učenie môže stať originálnym tancom. No jednoduché prechádzanie je tiež možnosť. A ak ti to v učení nepomôže, aspoň rozprúdiš krv v tele. 🙂

 

 

Kedy sa učiť a ako dlho?

Je 9 hodín večer a ty sedíš zhrbený nad učebnicou, čítaš si text a dúfaš, že sa z neho na teba niečo nalepí, aby si zajtra nepohorel na písomke. Je ti tento scenár povedomý? Veľa z nás sa učí na poslednú chvílu. Niektorí preto, lebo si myslia, že sa im to aj tak v hlave neudrží viac ako jeden deň. No väčšina ľudí si na to proste len nevyhradí lepší čas, a tak ostáva len ten posledný večer. V horšom prípade prestávka pred písomkou. Takéto učenie je nie len neefektívne, ale aj veľmi stresujúce. Skús si preto učenie naplánovať dopredu

 

 • Aký čas je na učenie najvhodnejší?

Na túto otázku nie je univerzálna odpoveď. Každému vyhovuje niečo iné. Učí sa ti najlepšie neskoro večer, keď už je v dome pokoj? Alebo sa radšej naučíš hneď po škole, aby si potom mohol vypnúť? A možno sa radšej učíš skoro ráno, kým hlava nie je zahltená inými myšlienkami. Skús obmieňať časti dňa, kedy sa učíš a pozoru,j ako je na tom tvoja koncentrácia a energia. Na dôležitú písomku je najlepšie učiť sa, keď je tvoj mozog na to najviac pripravený, no nie? Okrem toho musíš brať do úvahy tvoje mimoškolské aktivity a nájsť čas, kedy ťa nebude nič iné vyrušovať. Keď nájdeš vhodný deň a hodinu na učenie, sprav si pripomienku do mobilu alebo diára. 

 • Zhodnoť aká obtiažna a dôležitá bude daná skúška. Ak je to len malá 5minútovka, na učenie ti možno postačí cesta do školy, no ak je to písomka z celej látky alebo ústna odpoveď, je lepšie zvoliť si konkrétny deň a hodinu, kedy sa budeš venovať príprave.
 • Ako dlho sa učiť?

Aby si si niečo zapamätal nemusíš celé hodiny bez prestávky sedieť nad učebnicami. Priemerná dĺžka koncentrácie je aj tak len 15 minút. Na základe tohto faktu funguje aj slávna Pomodoro technika.

Pomodoro technika

 • Ide o to, že si nastavíš stopky na 15-25 min. a tento čas sa naplno venuješ zvolenej činnosti. (Žiadne rozptylovanie sa mobilom a čumenie do steny.) Po uplynutí času následuje 10 min. prestávka. 
 • Počas tejto prestávky je fajn trochu sa rozhýbať, ísť sa občerstviť alebo si napríklad pustiť hudbu.
 •       Výhýbaj sa činnosti, ktorá je podobná predošlej a tiež vo zvýšenej miere zaťažuje mozog. Práve činnosť, ktorá stimuluje inú časť mozgu          pomáha učivu “usadiť sa” v pamäti.

Prostredie na učenie

Miesto, kde sa učíš je nemej dôležité, ako ostatné body. Práve vhodné miesto a podmienky môžu zabezpečiť, aby ťa nič nerozptylovalo a vedel si sa sústrediť. Ideálne prostredie pre teba môže byť tvoja izba, knižnica alebo aj kaviareň či autobus. 

Vhodné miesto na učenie

 • Poriadok na stole
 • Dostatok priestoru
 • Pohodlné sedenie (pri ktorom sa nebudeš hrbiť)
 • Pokojná atmosféra
 • Žiadne rozptýlenie
 • Ticho prípadne vhodná hudba v pozadí.

*Najväčším rozptyľovačom je mobil. Preto ho vypni alebo ho odnes do inej miestnosti. Tých 20 minút bez neho určite vydržíš.

 

Zhrnutie

 1. Zisti, aký spôsob učenia ti najviac vyhovuje. 
 2. Vždy si naplánuj, kedy sa budeš venovať školským povinnostiam
 3. Vytvor si vhodné prostredie, kde sa budeš cítiť príjemne a nič ťa nebude rozptylovať
 4. Nastav si časový limit učenia. 15-25 min učenia a 10 min pauza

A hlavne, vytrvaj v tom. Možno ti bude spočiatku ťažké meniť svoje návyky, no daj tomu čas. Uvidíš, že po pár týždňoch učenie už nebude také náročné.:)

V ďalšom článku sa dočítaš, aké metódy ti pomôžu lepšie si zapamätať učivo. 

 

 

Categories: Články