Kreatívny inkubátor pre neziskové organizácie otvára v auguste 2019 svoj 8 ročník. Dostupný bude aj pre žiacke rady, študentské médiá a mládežnícke projekty. Bratislavské organizácie sa môžu tešiť na nové priestory, školenia, poradcov, ale aj tréning líderstva. 

QK z nuly na štvrté 

Projekt Quick Kancle vznikol v roku 2011 pod vedením občianskeho združenia Back-Space. Išlo o plne vybavenú kanceláriu pre neziskové organizácie na 10 mesiacov zadarmo. Sídlom bolo KC Dunaj, konkrétne 4. poschodie, ktoré sa prenieslo aj od názvu projektu. 

Cieľom je pomôcť občianskym združeniam a neziskovým organizáciám rásť, inšpirovať ich a propagovať. Práve ony zápasia s nedostatkom dispozične aj cenovo vhodných kancelárskych priestorov.” uviedla Veronika Pizano pre portál Trnavadnes.com v roku 2012.

Priestory v KC Dunaj | zdroj: mladez.sk

Priestor poskytoval združeniam základnú kancelársku techniku a pomôcky. Špeciálnou súčasťou boli pracovné stoly navrhnuté mladými slovenskými dizajnérmi. Do Quick Kanclov svojou tvorbou prispeli Martin Jenča, Marek Polakovič, Tristan Minor, Michal Hazior a Jakub Ptačin. 

Unikátne stoly v priestoroch v KC Dunaj | zdroj: bratislavasme.sk

Neskôr projekt prebrala organizácia ID Space Team, ktorá do projektu priniesla Prudkoinšpiratívne kurzy a školenia. Tie členom poskytovali vzdelávanie v rôznych oblastiach. Išlo o motivačné stretnutia, ktoré posúvali mladých ľudí vpred. Spoločne mohli vytvárať nové veci a networkovať. 

Školenie Z nuly na štvrté | zdroj: František Halás; flickr.com
 

 

Po šiestich rokoch sa Quick Kancle presťahovali na Košickú ulicu, kde mali väčší priestor a mohli prijať viac organizácii. Začalo ich spravovať občianske združenie Pre Stredoškolákov, ktoré vytvorilo úplne novú identitu pre program. QK už neboli len o priestoroch, ale aj o komunite, ktorej cieľom bolo zlepšovať Slovensko. Okrem kancelárie pribudla aj coworkingová časť, ktorá bola určená nielen na prácu s projektami.

projekcia priestorov na Košickej ulici | zdroj: Pre Stredoškolákov
Výklad plný kvetov nerozbiješ

V roku 2019 prichádza Pre Stredoškolákov s novou platformou projektu, ktorá poskytuje oveľa viac činností ako pôvodné Quick Kancle. Okrem nových stolov v coworku ProgressBar na Dunajskej 14 sa k programu pridajú školenia, leadership program pre vedúcich členských organizácii a každému bude po ruke poradca, ktorý mu pomôže pri dôležitých krokoch.

Okrem nových činností Pre Stredoškolákov zmenilo aj výber členov. Po novom sa môžu hlásiť mládežnícke neziskové organizácie, ale aj žiacke či študentské rady, školské médiá či neziskové študentské projekty a iniciatívy. 

Cieľ zostáva rovnaký” hovorí Tibor Lachkovič, výkonný riaditeľ Pre Stredoškolákov, “naďalej chceme pomáhať mladým ľuďom rásť, no uvedomujeme si, že dať im iba priestor nestačí. Chceme sa zamerať najmä na komunitu a začať pracovať aj s lídrami tímov.

Preto je tento ročník postavený na 6 základných pilieroch. Cowork, v ktorom členovia môžu nerušene pracovať na svojich projektoch. Zasadačka ProgressBaru, ktorá je k dispozícii na stretnutia a jednania. Komunita tvoriaca sa z členských organizácii. Leadershipu, ktorom sa budú vedúci projektov stretávať a vymieňať si skúsenosti, názory a spoločne sa učiť novým metódam práce s mládežou. Školenia s profesionálnymi rečníkmi na témy, ako líderstvo, kreativita, mentálne zdravie, marketing či riešenie konfliktov. A posledným pilierom je poradca, ktorý je tu pre vedúceho projektu vždy, keď ho potrebuje.

Ako sa stať súčasťou Quick Kanclov? 

Quick Kancle začínajú od septembra 2019. Hľadajú 9 neziskových organizácii, žiackych rád, študentských médií alebo mládežníckych iniciatív. Organizácie sa môžu prihlasovať do 25.8.2019 prostredníctvom online prihlášky uvedenej na stránke projektu. 

Výberový proces bude mať 3 časti: 
Prvým je vyplnenie online prihlášky. 
Druhým je prezentácia vášho projektu alebo organizácie komisii, ktorú tvorí vedenie Pre Stredoškolákov. 
Tretím kolom je pohovor lídra projektu s komisiou. 

Viac informácii získate na webovej stránke www.quickkancle.com alebo môžete kontakovať koordinátorov projektu na info@pres.sk.

Cowork a meeting room v ProgressBar | zdroj: facebook.com/pg/progressbar
Projekt finančne podporil Bratislavský samosprávny kraj. 
Zdroje: http://www.trnavadnes.com/sprava/15911/kancelarie-pre-neziskovky-budu-v-quick-kancle-pol-roka-zadarmo

 

Categories: Eventy