Hovorí sa, že jednotkári budú pracovať pre trojkárov. Myslím, že to je zovšeobecnený výrok, ale niečo na ňom bude. Znie to paradoxne, ale verím, že tí, ktorí majú v živote iba jeden smer, a to školu a známky, o svojej budúcnosti dosť nepremýšľajú. Prečo to môžu dotiahnuť ďaleko aj žiaci bez výborného prospechu?

Mojich šesť dôvodov:

  1. Známky pre nich nie sú všetko

„Keď budeš mať dobré známky, budeš úspešný.” Alebo aj nie. Vysoké školy už známky veľmi nezaujímajú. Na Slovensku ich buď vôbec neberú do úvahy, alebo tvoria len 5 až 10% celkového skóre. Podľa mňa je postavené na hlavu, keď rodič posudzuje úspech alebo neúspech svojho dieťaťa len na základe známok. Či už pre psychické rozpoloženie dieťaťa, alebo jeho budúcnosť.

2. Nenechajú si diktovať, čo môžu a čo nie

Jedna vec je rešpektovať svojich učiteľov, ale druhá snažiť sa na nich zapôsobiť za každú cenu. Podľa mňa netreba brať učiteľov ako tých, ktorí diktujú našu budúcnosť. Môžu ju ovplyvniť či už pozitívne, alebo negatívne. Avšak nie diktovať. Ako môže na základe známky niekto povedať, na čo v živote máme a na čo nie?

3. Neboja sa ozvať

Žiaci, ktorí nemajú známky ako jedinú prioritu, sa zväčša nesnažia silou-mocou dokázať si niečo pred autoritami. Neboja sa ozvať, keď sa im niečo nepáči a ponúknuť konštruktívnu kritiku. Nerobia si ťažkú hlavu z toho, keď sa niekedy učiteľovi návrh nepáči a neschváli ho. Takto sa rodia lídri. Líder je ten, kto robí niečo inak ako väčšina.

4. Študujú si veci po svojom

Áno, aj Netflix je štúdium. A to nehovorím len o svojskom štúdiu jazykov. Po prvej prečítanej knihe z povinného čítania som si povedal, že na „povinné knihy” už v živote nesiahnem. Mňa nemusí zaujímať, čo si ľudia mysleli v minulosti. Verím, že je dôležité čítať. Ale nie je čítanie ako čítanie. Je milión dobrých kníh, ale nemyslím si, že povinné čítanie študentov niekam posunie. Podľa mňa je dôležité využiť čas  napríklad na čítanie kníh o finančnej gramotnosti. A tú maturitu už, snáď, nejako prejdem aj bez čítania „povinných kníh”.

5. Pracujú na vlastných projektoch

Pre budúcich zamestnávateľov je dôležité, na akých reálnych projektoch človek robil. Okrem toho študent pri vlastných nápadoch pracuje na oblasti, ktorá ho baví a rozvíja sa v nej. V neposlednom rade, pri projektoch sa dá spoznať veľa rôznych ľudí. Nikdy neviete s kým precestujete svet, alebo založíte start-up.

6. Žijú svoj život

Nesnažia sa na úkor iných vecí uspokojiť nároky svojich rodičov, či učiteľov. Žijú vlastný život, po ktorom túžia. Športujú. Maľujú. Fotia. Majú hobby. Školu berú len ako časť skladačky. Možno výborné známky niekomu prinesú šťastie. Podľa mňa je však život o niečom inom ako o A4 plnej jednotiek. Čo tak radšej mať život ako príbeh, ktorý stojí za to vykričať do sveta?

Timon Németh

Posted by Timon Németh

Stredoškolák tesne pred vyhorením so snom, že moje deti budú v škole viac kreatívne myslieť a menej memorovať. Keď sa ma pýtajú, kam pôjdem študovať po strednej škole, odpovedám, že „niekam, kde to nebude len o získaní titulu.“ Články reprezentujú moje hobby - konštruktívna kritika školstva, fotografia, zdravý životný štýl. MENTAL HEALTH MATTERS!