Myslíš, že problém našej planéty je príliš mohutný a tvoj vplyv ako jednotlivca priam zanedbateľný? Zamysli sa znova.

Stretávame sa s rôznymi názormi na tému globálneho otepľovania, prebytku plastov či narastajúcej konzumnej spoločnosti. Čast Podľa amerického prezidenta príchod najkrutejšej zimy vôbec, jasne popiera globálne otepľovanie. Mohli sme sa pri ňom stretnúť aj s tweetmi – zmena klímy podnietená človekom je len jeden veľmi drahý hoax.

Na druhej strane, vždy máme možnosť vytvoriť si názor na základe vlastných postrehov z množstva relevantných zdrojov. Naprávať škody s víziou lepšieho života pre ďalšie generácie sa preto stalo motiváciou pre množstvo organizácii, rodín a jednotlivcov naprieč celým svetom.

Kde môže začať stredoškolák?

Redukuj

Každý z nás už miliónkrát počul o recyklácii, triedení, dokonca ovláda farebné rozdelenie kontajnerov. Avšak len málokedy sa kladie dôraz na množstvo produktov, ktoré nakupujeme a následne recyklujeme. Smutnou skutočnosťou je, že sa zbavujeme nepoužitých vecí, pretože máme nadbytok. Zvažujme popri recyklácii aj redukciu ako jednu z popredných úloh v rebríčku našich environmentálnych povinností.

Nechaj sa osvietiť

Ak chceme, aby elektrárne znížili prevádzku, čo by malo za následok menej emisií a smogu, tak venujme pozornosť úspore energie. Jednou z alternatív je zadováženie si LED žiaroviek, ktoré majú niekoľkonásobne nižšiu spotrebu. Ďalším, o niečo jednoduchším variantom, je odostrieť závesy, vytiahnuť rolety a vyťažiť čo najviac z denného svetla.

Čo so zubnou kefkou?

Odnes svoju použitú kefku naspäť do obchodu! Týmto krokom podporíš aj recykláciu v školách na Slovensku. Švajčiarska značka zubnej hygieny Curaprox sa rozhodla spojiť sily s neziskovými organizáciami a vytvorili projekt, ktorý podporuje zdravšie a zelenšie Slovensko. Ide o recykláciu kefiek na smetné koše, ktoré následne poputujú na naše základné školy. Jednoznačne skvelý nápad. Viac o projekte sa dozviete tu.

Včelie wrapy na desiatu?

Mnohých z nás už omrzeli šuštiace plastové vrecká, no zároveň nemáme inú možnosť, ako po jednom siahnuť, keďže vo väčšine supermarketov si nenavyberáme. V takom prípade môžeme situáciu vyriešiť jednoduchým a pomerne lacným DIY (do it yourself – sprav si sám). Stačí kus bavlnenej látky, na ktorú nastrúhate včelí vosk. Následne naň položíte papier na pečenie a povrch opatrne prežehlíte. Vrecko necháte vyschnúť a máte hotovo. Výsledkom je takzvaný včelí wrap, ktorý, podobne ako plastové vrecko, udrží pečivo čerstvé.

Šír eko osvetu

Ďalším záslužným činom je zdieľanie a šírenie informácii, ktoré svojím obsahom obohatia našich rovesníkov či iné generácie. Virtuálna podpora rozširuje povedomie o témach hodných diskusie a podnieti ľudí zamyslieť sa nad ich vlastným životným štýlom. Veľakrát stačí zdieľať kvalitný článok alebo pridať vhodnú fotku, ktorá vzbudí pozornosť našich priateľov na internete.

Šetrný životný štýl je návodom na dlhý život planéty. Pre budúce generácie predstavuje nádej na existenciu a nám pomáha opraviť napáchané škody. Spisovateľ Stanislav Komenda svojím priamočiarym výrokom povedal, že „Prírodu nechránime z lásky k prírode – chránime ju z obavy o seba,” poukazuje na zdravú sebeckosť, ktorú by mal človek zohľadňovať pri každodenných činnostiach. Či už ide o spotrebu vody počas rannej hygieny, až po nákup potravín v supermarkete.

Andrea Ďuricová

Categories: Články