S príchodom na strednú sa stále čoraz viac ľudí od nás očakáva, že máme do poslednej bodky naplánovanú svoju budúcnosť a vieme, čo chceme v budúcnosti robiť. Na každej rodinnej oslave sa nájde niekto, kto sa nás to opýta, učitelia na nás tlačia, že už musíme vedieť, na čo sa chceme špecializovať. Ešte horšie je to, že sa cítime akoby to všetci okolo nás už vedeli. Tu sú moje tri zlaté pravidlá:

Nemôžeš predpovedať budúcnosť

Aj tvoji priatelia, ktorí majú dokonalý prehľad o tom, čo chcú robiť so svojím životom, nemôžu vedieť či sa tak aj stane. Život je nevyspytateľný a záhadný. Nevieme povedať, čo bude o rok, nieto ešte o desať rokov. Ak nevieš, čo robiť v budúcnosti, jednoducho sa nesústreď na budúcnosť, ktorá je tak vzdialená. Ži pre prítomnosť. Skúšaj nové veci. Stretávaj sa s novými ľuďmi. Buď sám sebou.

Nauč sa žiť s istou mierou neistoty

Ak sa naučíš žiť v neistote, zbavíš sa zároveň aj strachu z riskovania. Riskovaním môžeš objaviť nové stránky života a dostať sa zo svojej komfortnej zóny. Práve tam začína to pravé dobrodružstvo.

Dovoľ si spoznať sa

Čokoľvek budeš robiť, aby si bol šťastný/šťastná, skús robiť to, čo ťa napĺňa. Hoci to znie ako klišé, ale dôležitosť byť sám sebou je často podceňovaná, aj keď je to to najdôležitejšie, čo máme. Dopraj si čas spoznať sa, uvažuj, medituj alebo si píš denník.Rob, čo len chceš.

A dúfam, že nabudúce s hrdosťou oznámiš ľuďom, že ešte stále nevieš, čo budeš v budúcnosti robiť.

Ina Opartyová

Categories: Články