V škole som už zažil veľa na smrť nudných prezentácií. Ale aj niekoľko inšpiratívnym. V článku sa budem venovať tomu, ako urobiť z tuctovej prezentácie výbornú.

Tému si často nevyberáme. Avšak podľa mňa sa dá z každej jednej vyťažiť maximum. Mojich osem tipov ako spolužiakov, alebo iné publikum nielen neunudiť, ale najmä zaujať.

  1. O nič nejde

Jednoznačne najzaujímavejší začiatok prezentácie, ktorý som počul znel takto: „Máte teraz stres? Lebo ja teda áno. Keď som sa sem mal postaviť rozmýšľal som, čo všetko by sa mohlo pokaziť. Videl som sa, ako sa potknem o kábel. Aj keby, viete čo by sa stalo? Vôbec nič. Možno by ste si ma lepšie zapamätali, alebo by ste na to o päť minút zabudli.”

Počul som, že väčšina ľudí sa bojí vystupovania pred ľuďmi viac ako smrti. No dôležité si je uvedomiť, že aj keď bude prezentácia zlá, zakoktáte sa, alebo spadnete, svet sa nezrúti.

  1. Päť slov na slajd

Okrem názvu a citátu. Aby slajd zaujal, päť slov je maximum. Skopírovaný text z Wikipédie, naozaj, nikoho nezaujme. Vo výbornej prezentácii by mali byť len obrázky a kľúčové slová.

  1. Príbeh

Spôsob, ako upútať pozornosť. V prezentácii o krajine publikum viac ako počet obyvateľov zaujme vaša osobná skúsenosť a zážitky. Čo sa mňa týka, zaujíma ma človek, ktorý prezentuje, nie fakty. Tými som presýtený.

Čím menej čísel, tým lepšie. Pamätať si ich aj tak nikto nebude.

  1. Hlasoví extrémisti

Jedna z chýb, ktoré často vidím pri prezentovaní je intenzita hlasu. Na jednej strane sú tu ľudia, ktorí si niečo „rapocú” sami pre seba. Na druhú stranu extroverti, ktorých je počuť o tri triedy ďalej.

Ako ideál vidím, keď je rečníka počuť bez problémov až na koniec triedy, alebo miestnosti.

  1. Technické pomôcky

Pokiaľ nerečníte v parlamente,  myslím si, že všade inde technické pomôcky posunú prezentáciu na ďalší level. Hovoríte o čajoch? Nejaký doneste. O piesočnatom Chorvátsku? Piesok. Kreativite sa medze nekladú.

  1. „Prepáčte, to tu nemalo byť.”

Tento typ som sa naučil na workshope o prezentovaní na evente SCHOOL OF LIFE.

Ak sa vám v prezentácii objaví drobná chyba, najhoršia vec je na ňu upútať pozornosť. Zväčša ju publikum buď nepostrehne, alebo ju nebude riešiť.

  1. Video

Osobne som takmer pri každej prezentácii použil video a zatiaľ vždy zaujalo z celej prezentácie najviac.

Aj v rámci tak „záživnej” témy ako prvý termodynamický zákon sa dajú na Youtube nájsť zaujímavé pokusy.

  1. Citát

Z pesničiek, seriálov, filmov, čohokoľvek.

Pretože ako povedala Dorothy Sarnoff: „Uistite sa, že ukončíte vašu reč skôr ako publikum prestane počúvať.”

Pri článku som sa inšpiroval knihou Hovor ako TED (Talk like TED), ak vás zaujíma táto téme, určite odporúčam.

 

Niekoľko zaujímavých TED talkov:

Vaša reč tela hovorí o tom, kto ste

Ako zaujať ľudí svojím prejavom

7 spôsobov, ako komunikovať s kýmkoľvek

Je úspech náhoda, alebo drina?

Categories: Články