V Bratislave sa včera konal už štvrtý ročník TEDxYouthBratislava. Táto akcia sa koná len raz za rok. Prišlo 9 rečníkov a zúčastilo sa viac ako 200 návštevníkov. Jeden z organizátorov,  Tobias Winczer vám priblíži viac o Tedx a včerajšom dni.

Čo je TEDx?

Je to jeden z veľa formátov konferencií, ktorá sa odlišuje jednou vecou. Totižto TEDx  je formát ktorý spája neskutočné množstvo konferencií po celom svete. Je ich veľa, ktoré sa konajú v rozličných mestách pod záštitou rôznych organizácií a firiem. TEDx je ale program, ktorý spája úplne nezávislých ľudí a umožňuje im šíriť myšlienky, ktoré oni sami považujú za hodné šírenia. Čo to v praxi znamená?  Že každý má možnosť spraviť podujatie a šíriť tú svoju ideu ktorú považuje za dobrú.

Ako prišiel TEDx na Slovensko?

Nemá tu príliš dlhú tradíciu, má len niekoľko rokov. Tento trend začal TEDxBratislava. Toto je ale ako my hovoríme ‚‚dospelý‘‘ TEDx. Po tejto veľkej udalosti sa začali chytať aj iné mestá, ktoré tak isto organizovali TEDx–s príponou svojho mesta. Následne začali vznikať aj TEDxYouth medzi ktorými sme boli prvý my a postupne bol organizovaný aj v Turčianskych Tepliciach alebo v Banskej Bystrici.

Aký je rozdiel medzi TEDx a TEDxYouth?

Konferencie začínali ako formát TED. Rozdiel medzi TED a TEDx je, že sa organizuje raz za rok v Amerike, zatiaľ čo TEDx s príponou ‚‚x‘‘ je formát nezávislých podujatí, ktoré sa konajú pod licenciou veľkej akcie TED. Organizujú sa vo veľa štátoch a mestách. Ďalej sa rozvíja na napr. na TEDxYouth, ktorý je určený pre mládež.

Aký je cieľ včerajšieho podujatia?

Téma je ‚‚No Filter‘‘ aj keď to môže znieť trochu cliché na prvé počutie. Človek si hneď vybaví sociálne médiá, mejkap a filtre na Retrice. Naša téma sa však snaží upozorniť na to, že v súčasnej dobe žijeme veľmi rýchli život. Častokrát sa nezamýšľame nad tým  čo robíme, čítame, pozeráme či ako na nás vplýva svet. My sa snažíme ľudí upozorniť na to, aby sa aspoň raz za čas zastavili a kriticky porozmýšľali nad tým v akom prostredí sa pohybujú a žijú.

Pozvali ste veľa rečníkov, vieš mi povedať ktorý je tvoj najobľúbenejší alebo na ktorú prednášku sa tešíš najviac?

Ja sám som veľmi veľký detailista a perfekcionista. V dôsledku toho, sa veľmi často obávam o svoju budúcnosť. Veľa plánujem a rozmýšľam nad tým čo budem robiť keď budem starší. Túto problematiku veľmi dobre zachytáva Dávid Bystrický, ktorý celé roky pôsobil v korporátnom prostredí. Dnes rozpráva o tom, aké odvrátené stránky má kariéra, a nie všetko čo je v nej je zlato, ktoré sa ligoce. Človek môže mať veľké auto, veľa peňazí, perfektnú prácu ktorá na prvý pohľad vyzerá takmer bezchybne, ale všetky tieto veci predstavujú zanedbávanie svojich vzťahov, rodiny, osobného života a vlastne všetkého čo je mimo kariéry.

Ako si sa stal organizátorom?

Začiatkom strednej školy som cítil veľký nedostatok príležitostí kde som sa mohol sebarealizovať, jednoducho som sa potreboval činiť a nevedel som kde. Zhodou okolnosti som mal kamaráta, ktorý už vtedy bol v organizačnom tíme v TEDxYouthBratislava. Vďaka nemu sa aj mne podarilo dostať do organizačného tímu.

Si spokojný s tým kde si a ak budeš mať možnosť, zúčastníš sa  budúcoročného TEDx?

Áno som. Budúci rok bude a uvidíš ma tam ako organizátora.

My z PreStredoškolákov sme mali na podujatí informačný stánok, v ktorom počas celej akcie prebiehali dve súťaže. V jednej súťažili o voľné vstupy na naše eventy a v druhej o večeru s inšpiratívnu osobou. Celým dňom vládla pozitívna energia. ‚‚Bolo to veľmi dobre zorganizované, určite prídem aj budúci rok. Najviac sa mi páčila prednáška Kataríny Farkašovej, rozprávala o týraných ženách,‘‘ povedala účastníčka Ema z Bratislavy. Na podobnú akciu sa môžete tešiť ešte tento rok. Organizovaný bude TEDxBratislava.