1. 3. 2018 – Bratislava (Michaela Suchá)

Organizácia Rada mládeže Bratislavského kraja už po druhý krát organizovala stretnutie žiackych školských rád. Na decembrovom stretnutí bola na programe diskusia s vtedy novozvoleným predsedom Bratislavského samosprávneho kraja, Jurajom Drobom. Tento krát na diskusiu prišiel nový riaditeľ odboru školstva  BSK, Igor Urbančík.

Laura Valachová, predsedkyňa RMBRK (Rada mládeže Bratislavského kraja), otvorila akciu a povedala čomu sa budú v nasledujúcich hodinách  venovať. Program zahŕňal tri prednášky, týchto tém: Mestský parlament mladých Hl. mesto SR Bratislavy s Martinom Kuštekom, Subjektivita  a výmena skuseností Žiackych školských rád s Tiborom Lachkovičom, a Neformálne vzdelávanie na školách s Veronikou Cigánekovou. Zlatým klincom bola debata s riaditeľom školstva BSK, Igorom Urbančíkom. Študenti ho zavalili tisíckami otázok. Urbánčík plánuje zúčastniť sa aj na iných podobných podujatiach.

Koho voliť?                                 

Ja som si vybrala Martinov program o mestskom parlamente. Na trištvrte  hodinu sme sa presunuli do kaviarne, neďaleko od prebiehajúcej akcie. Spoločne sme viedli rozhovor o voľbách vo všeobecnosti a potom sme si povedali aj niečo o tohto ročných komunálnych volbách. Voliči si zvolia nových primátorov a starostov. V rýchlosti sme si pozreli prezentáciu Bratislava rozumné mesto 2030.

Školstvo dnes a zajtra

Po obednej prestávke sa začala dlho očakávaná debata alebo lepšie povedané Q&A s riaditeľom odboru školstva BSK, Igorom Urbančíkom. Študenti sa ho pýtali na rôzne vážne témy. Povedal o svojich plánoch do budúcnosti. Jednou z jeho priorít sú učitelia. Chce im zlepšiť podmienky na pracovanie a zvýšiť im platy. Ďalej povedal ešte tri body, ktorým by sa chcel venovať. Sú to: feedbacky od škôl, rozvoj športu a mimoškolských aktivít. V pláne má aj založiť bilingválne triedy na rôznych školách. Taktiež plánuje spraviť rôzne kurzy pre učiteľov, na základe ktorých by mohli mať aj vyššie platy. Pripomenul, že v budúcom školskom roku budú výberové konania až na dve tretiny riaditeľov. 

‚‚Organizovala som to už po niekoľký krát. Je to už taká tradičná akcia. Myslím si, že sa to tento raz naozaj podarilo. Mali sme tu pána Urbančíka, ľudia sa ho pýtali rôzne otázky, predstavili sme aj nové projekty. Určite budeme podobné akcie ešte organizovať,‘‘ zhodnotila organizátorka Laura. Prišlo viac ako štyridsať študentov. Akcia trvala od 10:00 do 15:00.

Ja som predsedkyňa ŽŠR na mojej škole. Som veľmi rada, že sa takéto akcie konajú a môžem byť ich súčasťou. Naučila som sa už veľa vecí takýmto spôsobom. Teším sa na ďalšie akcie tohto žánru.

 

 

Pozri si aj krátke video na našej FB stránke, ako hodnotili iní účastníci.

 

Stretnutie Žiackych školských rád vol. 2

V piatok (23. 3. 2018) sme sa zúčastnili stretnutia Žiackych školských rád organizovaným RMBRK (Rada mládeže Bratislavského kraja). Okrem skvelých prednášok sme mali možnosť porozprávať sa s riaditeľom školstva Bratislavského samosprávneho kraja Igorom Urbančíkom.Prečítaj si na našej webovej stránke celý článok z akcie.Pozri si aj video, čo na to hovorili účastnici 🙂

Zveřejnil(a) Pre Stredoškolákov dne 26. březen 2018

Posted by admin