V lete roku 2014 som mala jedenásť rokov a bolo to prvé leto, kedy som vyskúšala jazykové pobyty. Začali sme zľahka – dva týždne nemčiny v Rakúsku. Nasledovala dlhá cesta autobusom do Londýna, kde sme zostali desať dní. O rok na to sme dali latku o trošku vyššie a pridali na intenzite – po troch týždňoch prežitých v Nemecku so staršou sestrou, nás rodičia poslali ďaleko cez more na dva týždne na Maltu.

Moje jazykové zručnosti boli na bode mrazu. Chcela som ísť domov. Keby ste môjmu jedenásťročnému ja povedali, že o tri roky zaradia do levelu C1 v angličtine, asi by sa vám vysmialo do tváre. Zdalo sa mi to až príliš nereálne. Ako však tie dva týždne na Malte plynuli, už sa mi nechcelo veľmi odísť. Po prvom lete rodičia počúvali, ako veľmi chcem ísť späť.

O tri roky neskôr začínam letné prázdniny predčasne pobytom v Nemecku. Po piatich minútach od nástupu do autobusu mi moja čerstvá španielska kamarátka púšťa pesničky a vedľa sa rozprávam so super dievčinou až z Lotyšska o jej psovi.

Ďalšie tri týždne strávime hraním bedmintonu, lezením po horách, stavaním raftov a hlavne učením. Naša učiteľka využívala našu bujnú predstavivosť a počas troch týždňov som pri tabuli stála trikrát a zlepšovala si svoje prezentačné schopnosti. Samozrejme, preberáme aj našu milovanú gramatiku. Präteritum, Plusquamperfekt, Konjuktiv 2. To, čo som v škole nepochopila z hodiny, mám teraz vysvetlené viackrát a zrozumiteľnejšie.

Jazykové pobyty by nás nemali strašiť. Sú tu na to, aby sme strávili leto produktívnejšie. Nech nesedíme celé dva mesiace pred počítačom, ale objavujeme svet a všetko, čoho sme schopní. Nechodím cez leto preč len pre zábavu, ale kvôli vedomostiam.

Každé leto prináša niečo iné. Krásne spomienky, zážitky, nové vedomosti. Za päť rokov mi jazykové pobyty ovplyvnili život viac, ako som si myslela. Letá strávené v zahraničí mi dali viac odvahy, sebavedomia, iný pohľad na svet a na ľudí žijúcich v iných krajinách. Rok čo rok stretávam skvelých ľudí zo všetkých kútov sveta.

Áno, znie to trošku drsne, poslať svoje jedenásťročné dieťa na jazykový pobyt do neznámej krajiny, ale povedzme si úprimne, jazykové pobyty mi pomohli byť tým, kým som dnes. Stredoškoláčkou, ktorá nechce len tak premrhať leto ničnerobením. Každému stredoškolákovi dávam na ďalšie leto malú radu: Choď na jazykové pobyty a cestuj, spoznávaj nové krajiny, nových ľudí, nauč sa rozprávať cudzími jazykmi, spoznaj iné kultúry, prekonaj sám seba.

 

Posted by admin