Rozhodol si sa na výške osamostatniť, rozbehnúť kariéru alebo len potrebuješ vreckové navyše? Študentský život bezpochyby prináša množstvo výdavkov, ktoré nekompromisne ohrozujú stav našich peňaženiek. Práca popri škole je šikovným riešením ako tieto nástrahy zdolať.

Blíži sa skúškové obdobie, máš limitovaný čas na štúdium a tvoj sociálny život ti nie je ľahostajný, no ty aj tak musíš makať v robote. Čo sa v takejto situácii stane? Pomôcka: Položí ťa to. Pracovať a zároveň študovať  vyžaduje (seba)disciplínu a správny režim.

Najprv zváž všetky pre a proti, poraď sa s blízkymi či inými pracujúcimi študentami. Ak si myslíš, že práca popri škole je pre teba, inšpiruj sa týmito skúsenosťami študujúcich rovesníkov.

Lenka, bola práve v bakalárskom ročníku na filozofickej fakulte, keď objavovala svoje prvé pracovné možnosti. Študuje tlmočníctvo a prekladateľstvo, a preto sa rozhodla skúsiť šťastie na pohovore v jazykovej škole. Motyka vystrelila a po zaškolení sa pridala k tímu lektorov, od ktorých nabrala relevantné skúsenosti v odbore, ktorý študuje. Čoskoro viedla vlastné hodiny angličtiny pre ľudí všetkých vekových kategórii. Ako sa o tejto príležitosti dozvedela? Stačilo neprestajne sledovať nástenky v priestoroch univerzity, kde sú často vystavené pracovné ponuky pre študentov.

Martin sa popri štúdiu telovýchovy rozhodol zatraktívniť svoj životopis pracovnou skúsenosťou, a preto vynaložil sily na hľadanie práce, ktorá by ho napĺňala. Napriek tomu, že nemal dovtedy žiadne pracovné skúsenosti, zamestnávateľa vo fitness centre presvedčil prirodzeným športovým nadaním. Po určitom čase strávenom na pozícii kondičného trénera si uvedomil, že týmto smerom sa bude uberať aj po skončení školy.

Popri všetkých povinnostiach sa Dano potreboval odreagovať a privyrobiť si. Štúdium aplikovanej informatiky mu vyhovuje, no napriek tomu nechcel mrhať svojím talentom prirodzeného zabávača a rozhodol sa ísť na konkurz animátorstva. Porotu očaril svojím nekonvečným humorom a po školení sa stal oficiálnym animátorom. Tejto činnosti sa venuje hlavne počas prázdnin alebo víkendov. Svoju prácu vníma ako zábavu a tvrdí, že každý informatik by mal vedieť vypnúť hlavne kvôli údržbe vlastného zdravia.

Nielen príbehy spomenutých študentov nám dokazujú, že pracovné skúsenosti majú pozitívny vplyv na rozvoj seba-objavujúceho mladého človeka, ale aj štúdie u absolventov s pracovnými skúsenosťami potvrdzujú rýchlejšiu cestu k dobrému pracovnému ohodnoteniu.

 

Posted by admin