Všetci máme nejaký cieľ, ktorý by sme chceli dosiahnuť, niečo, čo čo by sme chceli skúsiť. Príliš sa však bojíme toho, že to nevyjde a nechceme to zbytočne riskovať. Ponúkam vám parádne novoročné predsavzatie – prestaňte sa báť zlyhania.

Veľakrát počúvame fascinujúce príbehy o známych osobnostiach, ktoré dosiahli neuveriteľné veci. Často si však neuvedomujeme, že počas ich cesty za úspechom sa stretávali s mnohými zlyhaniami. Veď Thomas Edison zlyhal hneď niekoľkokrát predtým, ako objavil žiarovku a Richard Branson ani neukončil svoju stredoškolskú dochádzku. Čo to ale znamená pre nás, obyčajných ľudí a náš každodenný život, keď sa práve nechystáme urobiť dieru do sveta?

Väčšina z nás v živote okúsi horkosť prehry. Veľa ľudí nás sklame, veľa vecí nám nevyjde a urobíme veľa nerozumných rozhodnutí, ktoré potom budeme ľutovať. Ale predstavte si, čo by sa stalo, ak by sa všetci tí ľudia vzdali, keď sa prvýkrát stretli s neúspechom.

Najhoršie na strachu zo zlyhania je to, že nám zabraňuje v postupe vpred. Spôsobuje, že sa radšej rozhodneme ostať na mieste, lebo je to pre nás pohodlnejšie, ako vystúpiť z našej komfortnej zóny. Čo je na tom zlé? Ak v živote nič nechcete dosiahnuť, tak to môže byť pre vás v poriadku. Ak ste však jedným z tých, ktorí sú opačného názoru, tak práve váš strach zo zlyhania vám zabraňuje chopiť sa úžasných nových možností, ktoré na vás čakajú. Viete napraviť vaše chyby, ak ich raz urobíte, ale ako napravíte niečo, čo sa nikdy nestalo? Stále potom budete uvažovať nad tým, čo sa mohlo stať, „keby”.

Neúspech nás tiež môže naučiť niečo nové. Každý neúspech je pre nás životná lekcia. Nejde len o to, že sme zistili, že to takto asi nepôjde, že vieme, čo zmeniť a čomu sa vyvarovať. Zlyhanie nám aj umožňuje spoznať našu skrytú silu, odhaliť pravých priateľov, či nájsť našu skrytú motiváciu.

Čarovné na zlyhaní je to, že je len a len na vás, ako ho budete vnímať. Môžete sa rozhodnúť, či ho budete vnímať ako úplný koniec sveta, alebo sa naň pozriete ako na skúsenosť, ktorá vás môže niečo naučiť a posunúť vás ďalej.

 

Posted by Ina Opartyová