S blížiacimi sa Vianocami ale aj polročnými testami sa na nás začínajú valiť povinnosti, ktoré sa miešajú s hádkami s rodičmi či s priateľmi, čo z nás vysáva energiu a robí nás nešťastnými. V takých prípadoch treba mať vždy poruke zopár trikov, ako sa zbaviť ťaživého smútku a prinavrátiť do svojho života slniečko. A preto som si pre vás pripravila zopár rád, ktoré u mňa vždy fungujú.

 

Potrebujem vypnúť

Keď sa potrebujem rýchlo a efektívne dostať z “depky“, hneď viem, po čom siahnuť. Filmy. Je na vás, či si vyberiete nejaký svoj obľúbený, o ktorom viete, že zaiste bude fungovať, alebo skúsite niečo nové – na výber máte z nekonečného množstva možností. Ja si vždy pustím film, spravím si popcorn a na chvíľu vypnem.

 

Vypeckujem hudbu a tancujem

Keď mám hrozný deň, už sa neviem dočkať, kedy konečne prídem domov a pustím si hudbu. Potom si to poriadne vypeckujem na celý dom a začnem tancovať. Tak sa mi podarí odohnať všetky negatívne myšlienky a hneď sa cítim lepšie. Možno to znie hlúpo, ale oplatí sa to vyskúšať.

 

Spravím si malý cheatday

Nič mi nespraví väčšiu radosť ako jedlo. Najradšej si ho pripravím sama, čo mi pomáha sa trochu zrelaxovať, ale keď už nestíham, tak si niečo rýchlo zoženiem, pokojne aj vo fastfoode. Čím kalorickejšie, tým lepšie. Drobné zhrešene proti pravidlám zdravej výživy, keď nie je časté, nikomu predsa neublíži.

 

Rozhovor

Keď sa cítim na dne, vždy mi tiež pomôže, keď sa porozprávam s kamarátmi. Niekam si sadneme, pokecáme, zasmejeme sa. Nemusí to byť hneď stretnutie, stačí aj rýchly telefonát a hneď mám lepší deň. Keď sa môžem vyrozprávať a dostať to všetko zo seba von, uľaví sa mi a hneď sa na svet pozerám inak.

 

Tvorím

Som šťastná, keď niečo vytváram. Napríklad si začnem maľovať alebo niečo modelovať. Pri tvorivých chvíľkach píšem aj básne alebo brnkám pesničky na gitare. Fantázii sa medze nekladú.

 

Šport

Pri pohybe náš mozog produkuje endorfíny – hormóny šťastia, preto akákoľvek fyzická aktivita môže hneď zlepšiť náladu a pôsobí aj preventívne. Nemusí to byť len beh alebo fitko, môžete si ísť zaplávať, zahrať si tenis, vybehnúť von na bicykli, alebo sa len jednoducho prejsť po vašom okolí.

 

Stále objavujem nové veci

Často sa nám stáva, že sme nešťastní jednoducho z nudy. Keď sa nudíme, príliš premýšľame nad všetkým a zbytočne nás to len robí smutnejšími. Preto sa vždy snažím skúmať nové veci. Nájsť si nové hobby, objaviť nové kaviarne v meste či spraviť si výlet. Čím viac aktivít robím, tým menej času mám na zbytočné stresovanie.

 

Ina Opartyová

Posted by Ina Opartyová