Určite sa vám už stalo, že ste sa celý deň niečo učili a až večer ste zistili, že ste zabudli na dve ďalšie písomky, na ktoré ste sa mali naučiť. Alebo ste celý deň prokrastinovali a potom ste večer stresovali, že nič nestíhate. Možno ste dokonca neboli schopní pohnúť sa v učení ďalej. V takýchto chvíľach si vari každý kladieme otázku „Ako sa môžem učiť efektívnejšie?“

 

Odložte svoje telefóny

Prvý dôležitý krok predtým, ako sa vôbec začnete učiť je zbaviť sa všetkého, čo môže narušiť vaše sústredenie. Naším najväčším nepriateľom sú práve telefóny. Každý poznáme ustavičné kontrolovanie správ a upozornení. Určite sa svet nezrúti za ten krátky čas, ktorý budete venovať učeniu, a preto ich môžete pokojne odložiť.

 

Kľúčová je organizácia

Ak ešte nemáte diár, je načase zohnať si ho. Nielenže vám ušetrí stresy, ktoré budete mať pred skúškami, ak na ne zabudnete, ale pomôže vám si aj lepšie rozvrhnúť čas. Predtým, ako sa vôbec začnete niečo učiť, by ste si mali pripraviť presný plán toho, čo a ako dlho sa budete učiť. Takto na nič nezabudnete, presne si rozvrhnete čas a jednoduchšie sa vyhnete prokrastinácii. Neexistuje lepší pocit, ako si postupne odškrtávať všetky úlohy, ktoré ste v ten deň už splnili. Dbajte však na to, aby ste si čas rozdelili vždy realisticky.

 

Robte si prestávky

Nikto z nás sa nevydrží učiť celý deň a to je úplne v poriadku. Preto by ste do svojho učebného plánu mali zahrnúť aj krátke prestávky, ideálne medzi rozdielnymi predmetmi alebo rozdielnymi témami. Prestávky, by však nemali byť dlhšie ako tridsať minút a stále by ste nemali siahať po telefóne. Miesto toho si choďte spraviť čaj, prečítajte si krátku kapitolu z knihy alebo len tak chvíľu oddychujte. Jednoducho si dajte takú malú odmenu za to, že ste sa dostali v učení ďalej a trochu sa povzbuďte, že vy to dokážete!  

 

Poriadok a ešte raz poriadok

Na to, aby ste nemuseli zbytočne strácať čas nad poznámkami, je vždy dobré, keď sú prehľadné, na čo môžete využiť farebné perá, zvýrazňovače alebo lepiace papieriky, skrátka čokoľvek, čo vám umožní mať dobrý prehľad v poznámkach. Ak máte neprehľadné poznámky, prepíšte si ich do počítača alebo poproste spolužiaka o jeho poznámky. Tiež sa vždy uistite, že vaše poznámky sú kompletné a žiadne učivo nechýba.

Okrem poriadku v poznámkach, si treba urobiť aj poriadok okolo seba. Budete oveľa sústredenejší a uvoľnenejší, ak váš pracovný stôl nebude zahádzaný rôznymi papiermi a učebnicami a budete mať miesto na svoje štúdium.

 

Zabudnite na multitasking

Priznajme si, že všetci máme sklony robiť aj tri veci naraz, aby sme ušetrili čo najviac času. Pri učení sa však takéto „multitaskovanie“ nevypláca a výsledkom toho všetkého, bude iba to, že ani jednu z aktivít nespravíte poriadne a zbytočne len miniete čas.

 

Žiadne deadliny

V žiadnom prípade si neodkladajte veci na poslednú chvíľu. Nahromadí sa vám potom veľa vecí naraz a budete sa im musieť oveľa dlhšie venovať. Vždy, keď máte príležitosť, snažte sa čo najviac domácich úloh spraviť ešte v deň ich zadania. Vtedy to máte ešte čerstvo v pamäti a vyhnete sa potom stresu z deadlinov a kopy úloh, ktoré musíte spraviť.

Najlepšie je učiť sa priebežne. Tak si veci lepšie zapamätáte a nemáte toho veľa deň pred testovaním. Ak na to nemáte čas, je dobré, ak si viete učenie rozdeliť na časti a začnete sa ich postupne učiť aspoň týždeň pred testom.

 

Nezostaňte len pri učebniciach

Pri učení sa nemusíte len striktne držať učebníc. Ak vás daná téma zaujala, prečo nezistiť viac? Napríklad si nájsť zaujímavé video alebo prednášku na YouTube. Alebo, ak sa učíte o nejakom spisovateľovi, prečo si neprečítať nejaké jeho dielo? Je veľa možností ako spraviť učenie zaujímavejším a prínosnejším, tak prečo ich nevyužiť.

 

Nájdite si svoj štýl

Každému vyhovuje niečo iné. Niektorí ľudia si poznámky musia čítať nahlas, iným vyhovuje, keď to niekomu môžu vysvetliť. Niektorí sa učia sami, iní potrebujú byť v skupine. Ďalší radšej študujú v tichu. Je veľa spôsobov, ako sa dá učiť a predtým, ako sa rozhodnete pre ten svoj, by ste mali skúsiť obmieňať metódy, aby ste prišli na to, čo vám najviac vyhovuje.

 

Ina Opartyová

Posted by admin