Väčšina ľudí si spája slovo kreativita s maliarom alebo spisovateľom, pracujúcom na svojom diele. Akoby to patrilo len do umenia. Ale tvorivosť je omnoho viac, než len to. Je to skôr niečo ako nastavenie mysle, ktoré prináša nové nápady a riešenia.

1.Rozprávaj sa o tom s ostatnými
Ak potrebuješ hocičo spraviť alebo naopak niečo spraviť nevieš, porozprávaj sa o tom s kamarátmi. Už len tým, že sa o tom budeš rozprávať, si uvedomíš, čo tomu chýba a ako to vieš vyriešiť. Ďalšia vec je, že ostatní do toho prinesú svoj názor a pohľad. Vidieť nápad z viacerých perspektív ti pomôže nájsť ten správny uhol, z ktorého uvidíš to, čo potrebuješ. A nápad je na svete.

2.Začni robiť niečo kreatívne

Začni si kresliť či písať príbehy alebo hraj na hudobnom nástroji. Nevadí, že ti to najprv nepôjde. Dôležitejší je proces budovania, než výsledok. Skús to robiť pravidelne každý jeden deň a uč sa tým nové zručnosti. Tým si zaručíš, že ťa proces vytvárania hudby alebo obrazov privedie na iné myšlienky. Čím viac sa obklopuješ kreatívnymi aktivitami, tým viac nápadov a tvorivosti budeš mať.

3.Všetko si zapisuj
Keď si spisuješ nápady, zapíš si ich všetky. Neodvrhni niektoré len preto, že si v nich našiel chybu. Keď ich budeš mať všetky, vieš ich prepájať a miešať. Cieľ je mať na začiatku čo najviac jednoduchých nápadov. Až potom ich redukuj a zlepšuj. A keď sa zasekneš, lebo si nedostal perfektný nápad, spomeň si, že chyby sú súčasťou procesu.

4.Uvedom si, čo chceš spraviť
Keď  máš vytvoriť niečo nové, zamysli sa nad tým, na čo to bude. Čo sa tým snažíš spraviť, a až potom sa pýtaj, ako to predáš. Napríklad keď chceš spraviť projekt, mysli na to, prečo to robíš, až potom to, ako ho spravíš. Takisto, nie je dôležité zistiť, aké je riešenie. Je dôležité zistiť, aký je problém. Keď ti to bude jasné, budeš mať lepší prehľad o tom, čo sa snažíš dokázať a počas toho budeš zisťovať, ako to samostatne vyriešiš.

Kreativita je spôsob, akým sa dá pozerať na problém, a zároveň je to proces vytvárania nových nápadov. Dá sa považovať za zručnosť. Dá sa naučiť.

Posted by Katarina Tanzerová