Vysoká škola v živote väčšiny študentov zohráva dôležitú úlohu.  Keď už si človek vyberá vysokú školu, je dôležité, aby si vybral naozaj dobre. Pri výbere však vždy nastanú pochybnosti, aká škola by to mala byť  a keďže výber je skutočne široký, mnohí z nás sa s tým trápia nekonečne dlho. Preto som sa rozhodla, že vám pri takomto výbere poradím.

 

Prečo by som si mal vybrať vysokú školu skoro?

Mnoho ľudí si myslí, že ešte  majú čas, preto výber školy stále odkladajú a to sa im neraz vypomstí. Najneskôr pri výbere seminárov by ste mali mať už ako-tak predstavu o tom, čo chcete ďalej robiť. Niektoré školy vyžadujú maturitu z istých predmetov alebo z nich musíte robiť skúšky. Iné napríklad kladú veľký dôraz na mimoškolské aktivity alebo aj známky. Mať predstavu o takýchto „maličkostiach“vám často môže zitiť miesto na jednej z tých najlepších.

 

Zamyslite sa nad svojimi preferenciami

Neznamená to len, že viete čo chcete študovať. Vaše preferencie môžu byť  akékoľvek a môžu vám skutočne pomôcť pri zužovaní výberu. Môže ísť napríklad o to, či chcete školu blízko svojho bydliska alebo radšej školu v zahraničí. Významnú úlohu pri výbere zohrávajú často aj financie, preto je napríklad dobré si overiť, či škola poskytuje štipendiá alebo nejakú inú formu finančnej pomoci.

 

Spravte si dobrý prehľad

Áno, zaberie to veľa času, ale dobrý prehľad o školách nikdy nie je na škodu. Vďaka internetu je to čoraz jednoduchšie, takže by ste si bez váhania mali sadnúť za počítač a stráviť istý čas prezeraním si web stránok rôznych škôl. Čím lepší prehľad budete mať, tým ľahšie si vyberiete svoju budúcu školu. Keď už budete na stránke danej školy, nezabudnite si tiež skontrolovať deadliny, aby sa vám nestalo, že odošlete prihlášku neskoro.

 

Ak máte možnosť, zorganizujte si výlet

Najlepšia cesta, ako školu skutočne spoznať je na ňu aj reálne zájsť a obzrieť si ju zvnútra. Dnes už mnohé školy organizujú  vlastné dni otvorených dverí, počas ktorých si môžete vyskúšať život na škole, pozrieť si priebeh vyučovania ale máte aj jedinečnú šancu porozprávať sa s učiteľmi ako aj so študentmi danej školy.

 

Nechajte si poradiť, ale rozhodnite sa podľa seba

Na začiatok si vypočujte čo najviac názor od vašej rodiny aj známych. Aj oni vám dokážu podať dobrý názor na školu, ktorý vám pomôže pri ďalšom formovaní si vášho vlastného názoru.  Jedným z ďalších dobrých zdrojov, ktoré vám môžu pomôcť sú hodnotenia školy jej vlastnými žiakmi alebo inými ľuďmi, ktorí si to zažili na vlastnú kožu. Nakoniec by ste si však názor o danej škole mali na základne všetkých informácií vyformovať vy. Počúvajte ľudí okolo vás, ale nenechajte sa ich názormi príliš ovplyvniť a vždy verte vo svoj úsudok.

 

Doprajte si čas na rozhodnutie

Ako som už spomínala, nie je dobré nechávať si všetko na poslednú chvíľu. Rozhodnutia ako takéto potrebujú čas, niekedy aj niekoľko týždňov. Zbytočne sa neunáhlite pri výbere školy a uistite sa, že viete o všetkých plusoch aj mínusoch a že ste naozaj stotožnení s výberom.

 

Posted by Ina Opartyová