Jeden deň si poviem, že chcem niečo v živote zmeniť, voľačo nové začať. Motivovane si pripravím  rozvrhnutý plán do ďalekej budúcnosti a verím, že do dvoch rokov bude zoznam životných snov splnený. Ďalší deň však zaspím na naplánovaný päťkilometrový beh o piatej ráno.Potom neurobím nič preto, aby som bola bližšie k svojmu cieľu, stratím motiváciu pokračovať a zo sna byť dobrým bežcom ostane len zápis v plánovači.

Aj ty máš taký problém? Aj ty si sa zasekol v procese nekonečného snívania bez konkrétnych činov , ktoré by si aj vedel uskutočniť, ale nemáš dosť času, energie alebo motivácie?

Na to, aby si niečo dokázal často nestačí len pevná vôľa alebo silné sebavedomie. Potrebuješ omnoho viac. Lebo chuť niečo spraviť ťa možno vie nakopnúť a ty vieš začať, ale čo je potrebné na to, aby si aj vytrval? Ako sa dajú splniť ciele, ktoré si si zaumienil?

Stanov si cieľ

Začni stanovením si správneho cieľa. Nastav si cieľ, ktorý si schopný dosiahnuť v určitom období.
Treba si nastaviť cieľ, ktorý je možné dosiahnuť v určitom období. Je náročné odhadnúť, ako rýchlo sa v niečom budeš zlepšovať. Preto je najlepšie nastaviť si krátky časový úsek s jednoduchým cieľom.
Keď si na začiatku povieš, že sa chceš každý deň polhodinu učiť na písomky a testy ďalšieho dňa, je to dosiahnuteľnejšie ako to, že chce dostať na vysvedčení čisté jednotky, no nie?
Veľa malých cieľov s viac detailmi ťa dokáže preniesť cez prázdno medzi súčasnosťou a snom.

Buď flexibilný

Detailnejší náčrt plánu je potrebný, ale neprežeň to! Nerozoberaj každý kúsok plánu úplne do bodky. Buď pripravený na to, že stanovené veci nemusíš stihnúť alebo že ti niečo skočí do cesty. Preto si musíš nastaviť plán uskutočniteľný aj s mnohými premennými a neistými faktormi. Sprav si program, ktorý sa nezosype ako domček z karát, keď podľa neho párkrát nepôjdeš.

Maj motiváciu

Keď sa rozhodneš niečo robiť, máš na to dôvod. Ale počas cesty za svojím snom na to netreba zabúdať, lebo ak nevidíš opodstatnenie, prečo to robíš, ľahko sa vzdáš. Keď máš osobný dôvod k tvojmu projektu alebo cieľu, máš omnoho väčšiu motiváciu, ako keď ti niekto povie, aby si to spravil. Preto stále mysli na svoj cieľ a prečo ho chceš dosiahnuť. A hlavne a neprestávaj!

Meraj si pokrok

Stačí k tomu starý zápisník alebo prázdny zošit. Zapíš si aký je deň a ako si sa posunul. Nemusíš každý deň vidieť merateľné zlepšenie, o to nejde. Dôležité  je, že keď si to zapisuješ, budeš o pár mesiacov schopný skutočne si uvedomiť, čo si dokázal.

Nesnaž sa to urýchliť

Toto môže znieť trochu divne, však? Prečo by som si nemohol nastaviť prvý deň latku vysoko a potom tak pokračovať po zvyšok dní?
Lebo tvoje telo tak nefunguje. Ty tak nefunguješ. Prvý deň možno zvládneš, druhý možno tiež, ale nebude trvať dlho a zasekneš sa, nestihneš, nezvládneš pokračovať. A skončíš. Tomu sa chceš  vyhnúť. Zisti čoho si schopný a postupne krôčik po krôčiku, cieľ za cieľom, docieľ to, čo si chcel.


Pomôže, keď si uvedomíš, že tvoj cieľ je hodný času, námahy a všetkého, čo doň chceš vložiť. A nevzdávaj sa, radšej sa malými krokmi posúvaj smerom, ktorý vedie k splnenému snu.

 

Katarína Tanzerová

Posted by admin