Kráľovská rodina, čaj o piatej či večne pochmúrne počasie. Stereotypná charakteristika krajiny, v ktorej Jana zo stredného Slovenska trávi už osemnásť rokov. V nasledujúcich riadkoch vám prinášam rozhovor s osobou, ktorej dianie vo Veľkej Británii nie je ľahostajné. Pred rokom dokončila štúdium psychológie na Open University v Londýne. Pri rozhovore sme sa dohodli tému držať na politicky laickej úrovni, keďže podobného obsahu je na webe neúrekom.

Momentálne najžhavejšia téma – brexit píli uši Slovákom a väčšine zástancov EÚ. Jana patrí do oboch skupín.

 

Poďme priamo k téme. Ako si spomínaš na 23. jún 2016? Aký výsledok si očakávala?

 

Pravdupovediac, neprikladala som tomu až takú dôležitosť, pretože nikomu sa ani nesnívalo, že výsledky mohli dopadnúť tak ako dopadli. Všetci sme si mysleli, že ľudia predsa za brexit voliť nebudú, takže výsledok ma veľmi šokoval.

 

Nastala nejaká zmena v tvojom každodennom živote?

 

Ani nie, ale pocit je trochu iný. Mne konkrétne sa nič negatívne spojené s brexitom neprihodilo, ale mám to na mysli, keď kráčajúc po ulici telefonujem, a rozprávam po slovensky. Čakám, že sa ma niekto opýta, prečo nerozprávam po anglicky. Myslím, že tým, že bývam v kozmopolitnom Londýne, tak je to predsa trochu lepšie ako pre ľudí žijúcich v malých mestách a dedinách. Brexit dal žiaľ zelenú ľuďom, ktorí mali s cudzincami problém aj predtým a teraz majú pocit, že môžu svoje rasistické názory prejavovať verejne.

 

Aké sú tvoje výhliadky do budúcnosti? Vieš predpovedať či ťa následky brexitu prinútia vrátiť sa do rodnej domoviny?

 

Netuším a zatiaľ návrat neplánujem. Rokovania sa ešte poriadne ani nezačali a nikto nevie čo sa vlastne stane. Faktom však ostáva, že ak sa väčšina cudzincov rozhodne vrátiť domov, Británia bude vo veľkej kríze, pretože zostanú bez väčšiny zdravotných sestier a podobne…

 

Nachádzaš aj kladné aspekty brexitu ako takého?

 

Ale áno, ukázala sa aj veľká spolupatričnosť ľudí pri protestoch proti brexitu, ktorých som sa zúčastnila.

 

Aký postoj majú k situácii Briti, s ktorými si v kontakte (priatelia, šéfovci, známi)?

 

Moji britskí kamaráti, známi a aj šéfovci boli výsledkami brexitu veľmi sklamaní, šokovaní a znechutení. Keďže si vidia ďalej od nosa ako tí čo volili za, sú si vedomí toho ako im to môže uškodiť vo voľnom pohybe medzi krajinami. Veľa z nich sa mi dokonca osobne ospravedlnilo (aj keď oni volili samozrejme proti) a tak ako aj ja sa do budúcnosti pozerajú trochu s obavou.

 

Oplatí sa v tejto situácii mladému človeku odísť do Británie za domnienky získania lepšej pracovnej pozície?

 

Šikovní ľudia si vždy pre seba vytvoria príležitosť, kdekoľvek sa rozhodnú ísť. V dnešnej dobe je rozdiel v tom, že sa vytvára viac príležitostí na Slovensku. Aj čo sa týka štúdia, mladí ľudia cestujú na rôzne študijné/poznávacie pobyty, vďaka internetu komunikujú a spoznávajú ľudí z iných krajín a bariéra sa zmenšuje. Myslím, že keď sa človek rozhodne odísť do Británie, hlavne tým získava možnosť zdokonaliť sa v jazyku, stretnúť plno zaujímavých ľudí a kontaktov, ktoré môže využiť aj pri hľadaní práce. Nie som si istá, či je Británia stále atraktívna z finančného hľadiska, predsa len, kurz libry je oveľa slabší ako býval a ovplyvnil to aj brexit. Je tu však plno príležitostí si spraviť rôzne kurzy, robiť niekde ako dobrovoľník a touto formou zistiť čo ťa baví, čomu sa chceš venovať.

 

Napriek obavám Jana zostáva optimistkou. Žije pre moment a problémy rieši za pochodu. Zadné dvierka (návrat na Slovensko) si však necháva otvorené. Otázkou ostáva, či sa rozhodne vrátiť sama, alebo bude nútena tak urobiť.

 

 

Posted by admin