7Janči, ktorý v Pre stredoškolákov organizoval eventy v Košiciach, strávil časť leta na African Leadership Academy. Teraz si môžeš prečítať o jeho zážitku.

Ako čerstvý maturant som sa tento rok zúčastnil programu Global Scholars Program (ďalej GSP) v Johannesburgu, ktorý priniesol mnoho očakávaných i neočakávaných momentov. Veď posúďte sami…

Väčšina mladých ľudí berie leto ako dlhý čas ničnerobenia a oddychu. Takýto pohľad je veľmi príjemný, veď kto by nechcel preležať celé dva mesiace niekde na pláži, poprípade preskákať na nejakých festivaloch? Aj ja som kedysi chcel. Avšak už dávnejšie som si uvedomil, že leto prináša omnoho viac príležitostí, než len tie festivaly a pláže (a tieto všetky príležitosti sa naviac dajú kombinovať). Veď kedy v našom „stredoškolskom“ období máme reálne toľkú slobodu rozhodnúť sa, čo budeme robiť? Od septembra do júna je to často len nekonečný kruh menej či viac príjemných povinností a dva mesiace, ktoré máme pre seba, by bola teda škoda nestráviť aktívne.

Po podobnej úvahe v mojej vlastnej hlave som sa rozhodol, že chcem posunúť hranicu svojej komfortnej zóny tak, ako to len bude možné. Nezisková organizácia LEAF ponúka stredoškolákom široké spektrum letných programov, o ktorých som mnoho dobrého počul, a teda začal som hľadať práve tam. Celkom rozumiem, že človek môže mať problém vybrať si medzi programami v Japonsku, USA či Južnej Afrike, ja som mal výber veľmi zjednodušený, keďže mojou jedinou možnosťou ako „starého“ maturanta bola posledná menovaná Juhoafrická republika, kde ma po zaujímavom výberovom procese plnom rozhovorov cez Skype a esejí aj prijali a poskytli štedré štipendium.

1

Naše ubytovanie v campuse. Nelson Mandela je v celej Juhoafrickej republike doteraz až mýtická postava a neuveriteľne rešpektovaná osobnosť. Zdroj: Jiang Enkai

Začiatkom júla som po nekonečných 26 hodinách priletel do Johannesburgu, ktorý je jedným z troch hlavných miest a zároveň najväčším mestom Južnej Afriky. Prvý dojem, ktorý vo mne zostal aj počas zvyšku pobytu, bol šok z obrovskej nerovnosti, ktorú vidno už po prvých pár metroch na ceste z letiska. Na jednej strane je Afrika plná obrovského luxusu, drahých áut a vysokých elektrických plotov, zatiaľčo na druhej strane toho istého mesta žijú ľudia v slumoch, z menej než jedného dolára na deň a s vysokým výskytom HIV a AIDS, všetci v extrémne zlých podmienkach a čo je najsmutnejšie, bez šance na zlepšenie svojej situácie. V rámci nášho programu sme pracovali na pomoci takýmto ľuďom. V rozmanitom tíme študentov (z Ugandy, Nigérie, Číny, Južnej Afriky a USA) bolo našou úlohou pomôcť organizácií ASAP (After School Art Project), ktorá poskytuje najchudobnejším deťom hodiny umenia zadarmo, aby neboli na ulici, pochopili význam vzdelania a mali životné ambície. Bolo úžasné sledovať, že naša vlastná práca prinášala reálne pozitívne zmeny pre tých, ktorí nemali to šťastie narodiť sa medzi najbohatších desať percent svetovej populácie.

2

Pohľad na centrum campusu, ktorý cez školský rok funguje ako boarding school pre budúcich afrických lídrov, ktorí majú posunúť Afriku dopredu. Zdroj: Jiang Enkai

Druhá, teoretická časť programu, sa venovala napríklad africkým štúdiám, kde sme riešili problematiku rozvojovej pomoci, možnosti rozvoja Afriky a jej dejiny a históriu. Dosť veľa hodín času bolo venovaným otázke podnikavého líderstva a soft-skillov. Väčšina ľudí vníma tieto veci ako nie veľmi konkrétne a možno až prázdne slová, ktoré v podstate nič neznamenajú. GSP je skvelý v tom, že teoretické poznatky hneď prenáša do praxe. Napríklad sme sa jeden deň učili, ako vo svojom okolí alebo v rôznych projektoch identifikovať problémy, ktoré treba riešiť. Hneď na druhý deň sme išli do Soweta, kde sme sa snažili pomôcť organizácií ASAP aj tým, že sme diskutovali o ich problémoch a možnostiach ich riešenia. Ďalší príklad, keď sme mali hodinu o teamworkingu a otázkach komunikácie v tíme, tak sme hneď potom robili marshmallow challenge (video). Tieto teoretické hodiny boli teda skvelo prepojené s praxou a asi ani nie je potrebné povedať, že to ani zďaleka neboli tie typické nudné školské hodiny, keď vašou jedinou zábavkou je pozerať na tikajúce hodiny.

3

Jedáleň. Nie, slovenskú vlajku tam nenájdete 🙂 Zdroj: Chris Bradford

Samozrejme, veľa sme sa rozprávali o našich domovských krajinách, veľa som hovoril o mojich rodných Košiciach a samozrejme aj o Slovensku. Nikdy nezabudnem na zhodnotenie od Američanky Clary, ktorá v úžase z množstva hradov a kaštieľov u nás povedala: „Wau, Slovensko vyzerá ako Disneyland!“ Zároveň som si viac začal uvedomovať obyčajné veci, ktoré nás vôbec neprekvapia a nezamýšľame sa nad nimi. Napríklad som sa môjho kamaráta z Ázie spýtal: „Aké máš meno na Facebooku?“ Odpovedal mi, že: „V našej krajine je Facebook zakázaný.“ Celkom som sa zadivil, a tak som pokračoval: „OK, tak čo sa stane ak napíšeš Facebook do Googlu?“ On mi opäť prosto odvetil: „Hm, neviem. Google máme tiež zakázaný.“ Mnoho vecí, ktoré na Slovensku považujem(e) za samozrejmosť sú v iných krajinách naozaj nepredstaviteľné.

4

Kartónový vlak s kolesami z PET fliaš. Jedna z mála hračiek, ktoré majú deti v Sowete – najchudobnejšom predmestí Johannesburgu.

Musím sa priznať, že pred samotným projektom som si nebol celkom istý, či spolu v rámci skupiny dokážeme vychádzať. Taký koktejl ľudí sa nájde málokde. Boli tam ľudia z Ameriky, Európy, Ázie, Afriky. Budhisti, moslimovia, židia, kresťania. Ľudia, ktorí majú radi hot dogy s kečupom, horčicou, kečupom aj horčicou alebo bez omáčky (teraz žartujem). Ba dokonca tam boli aj ľudia, ktorí si nepamätajú vlastné meno (je to celkom pochopiteľné, keďže ich majú vyše 40) alebo už v detstve museli utekať zo svojej rodnej krajiny len kvôli národnosti a vierovyznaniu. Boli sme naozaj nepredstaviteľne rozdielni, no napriek tomu sa z nás stala skvelá partia kamarátov a po skončení projektu mám pocit, že ich všetkých poznám roky, toľké zážitky predsa nezažijete s každým. A čo nás teda spojilo? Povedal by som, že odvaha, odvaha vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a napriek strachu a neistote prejsť tisíce kilometrov až do Johannesburgu kvôli posunutiu našich obzorov. Skúste to aj vy. Stojí to za to.

Chcel by som srdečne poďakovať organizácií LEAF, African Leadership Academy a mestu Košice, ktorí mi umožnili po finančnej stránke zažiť túto skvelú skúsenosť. Viac informácií o African Leadership Academy a Global Scholars Program nájdete na webovej stránke alasummer.org. Hlásiť sa môžete aj prostredníctvom organizácie LEAF – prestudentov.leaf.sk. V prípade akýchkoľvek otázok ohľadom samotného programu ma neváhajte kontaktovať na adrese j.hradicky@gmail.com.

8

Krajina nemá dosť peňazí na financovanie čistej vody pre každého, na druhej strane má dosť na vybudovanie deväť megalomanských štadiónoch s kapacitou väčšou ako celá Bratislava, ktoré sú po skončení Majstrovstiev sveta vo futbale prakticky nevyužiteľné. Spomeňte si na to pri pozeraní olympiády.


Posted by admin