steven-lewis-342

Kým sa môžem stať? Kto vlastne som? Ak túžiš po slovách, ktoré uspokoja tieto otázniky, prečítaj si, čo všetko môže študentský pobyt v zahraničí pre teba znamenať. 

Prísť do úplne nového prostredia s odlišnou kultúrou, cudzím jazykom a neznámym osudom vie byť veľmi šokujúce, ale i vzrušujúce. Ako každá jedna udalosť života, ani štúdium v zahraničí nie je čiernobiele.  Benefity, ktoré však človek získa, stoja za vyzvanie samého seba zakúsiť niečo nové.

 

  1. SAMOSTATNOSŤ

Byť samostatný znamená vedieť sa o seba postarať, byť závislý sám od seba. Prísť do úplne nového prostredia a byť sám sebe pánom je odvážne a sprvu to znie ako vytúžená sloboda. Po čase však človek zistí, že sloboda nerovná sa iba zábava, ale i zodpovednosť. A to je niečo, v čom mnohí potrebujeme tréning. Akonáhle zodpovednosť akceptuješ a plníš, posunie ťa  to vopred, vyformuje. Je to páska, ktorú si oblepíš okolo zápästia pri vstupe do dospelosti. Je síce pravda, že nie je všetci dospelí vedia byť samostatní, ale necítil by si sa dobre, kebyže medzi nich nepatríš?

 

  1. PREKONANIE STRACHU

Zmena si vyžaduje odvahu. Nie je úplné ľahké prekročiť takzvanú cliché ´komfortnú zónu´, no akonáhle tak raz urobíš, nabudúce to bude ľahšie. Či už hovoríme o vypýtaní zmrzliny v cudzom jazyku, prezentácii alebo o obyčajnom kontakte s novými ľuďmi, budeš v tom lepší a sebavedomejší. Keď ťa strach spútal tu na Slovensku, no ty by si chcel zažiť svoj vysnívaný rok v zahraničí, tu máš kľúč a bež!

 

  1. NOVÍ KAMARÁTI

Jedným z najhodnotnejších benefitov sú ľudia. Noví ľudia. Máš príležitosť nájsť si internacionálnych kamarátov, cez nich spoznať svet z blízka. Leo narodený v Severnej Dakote ti môže porozprávať o prázdninách v Hong Kongu, kde bol navštíviť svojich starých rodičov, či o detstve strávenom vo Varšave, kde bývali osem rokov kvôli otcovej práci. Ako lepšie spoznáš kultúru než medzi ľuďmi? Komunita nových ľudí ti pomôže i v rozvoji medziľudských vzťahov. Budeš nútený pracovať v tímoch, prispôsobovať sa, vedieť diplomaticky zaobchádzať s názormi, možno zdieľať izbu s niekým úplne opačnej povahy, ako je tá tvoja. Naučí ťa tolerancii a rešpektu. Nakoniec zistíš, aká je tá rôznorodosť krásna a koľko ťa naučila.

 

  1. SKVELÉ ZÁŽITKY

Iní ľudia, iná krajina, iné bydlisko, no vieš čo to znamená? Predsa kopec nových zážitkov, fotiek, výletov a smiechu či plaču (určite slzičky šťastia). Ak sa ti zdá, že potrebuješ istú zmenu vo svojom živote, nový stereotyp, neváhaj a hľadaj svoju novú destináciu!

 

  1. DOKONALEJŠÍ JAZYK

Áno, samozrejme! Do Brazílie, Ameriky či Taiwanu ideš predsa hlavne kvôli jazyku! A tu nikto nemôže oponovať môjmu práve vymyslenému výroku – Najlepšie sa reč naučíš, keď prídeš ku nej domov.

 

  1. VÄČŠÍ ROZHĽAD

Ako skúsený zahraničný študent určite získaš väčší rozhľad o tom ako funguje život. Prídeš nahý a ustráchaný, no späť sa vrátiš s informáciami, ktoré treba zažiť, nie iba počuť.

 

  1. SPOZNANIE SEBA SAMÉHO

Tu prichádzame ku konečnej stanici nášho cieľu, ktorý sme si spolu stanovili na začiatku. Po tom ako absolvuješ svoj celoročný pobyt a prejdeš všetkými vyššie spomenutými bodmi z teba nikdy viac nebude tá istá osoba. Dospeješ, zmeníš sa. Na konci svojho pobytu si budeš vedieť zodpovedať otázku: „Kto vlastne som?“

  1. ÔSMY BOD

Nenazývam tento bod nijak osobitne, je už na tebe, čo pod tým uvidíš, no podľa mňa je krásne, že i za tvojim daným cieľom je ešte miesto, kam si ani neplánoval prísť, no predsa tu si. Máš v sebe plno skúseností, ktoré môžeš posunúť ďalej a odovzdať to, čo si dostal, ľuďom, ktorí sú teraz na tom neistom mieste, kde si pred rokom stál ty. Môžeš povzbudiť a pomôcť kamarátom zažiť rok svojho vysnívaného tínedžerského života. Tak nezabúdaj, neváhaj a motivuj!

Posted by admin