Pre každého stredoškoláka je pobyt v zahraničí odlišný, stretáva rôzne typy ľudí a jeho myšlienkové pochody či emócie sprevádzajú pomerne časté turbulencie. Čo nás však spája je, že sme všetci na jednej a tej istej lodi. Rozhodneme sa prežiť časť našich stredoškolských rokov v zahraničí. Zoberieme naše túlavé topánky, túžbu spoznať nepoznané a vyrazíme do sveta. Ďaleko od pohodlia nášho domova, domácej stravy od mamy a našej známej slovenskej mentality.

Jedným z kľúčových dôvodov, prečo zvoliť rok v zahraničí (pre rozšírenie obzoru odporúčam prečítať tento článok), je jednoznačne samostatnosť.  Schopnosť postarať sa sám o seba, spoľahnúť sa na vlastné schopnosti a kvality či poučiť sa zo situácií, kedy sme našim (ne)činením zlyhali.  Aj toto všetko si treba predstaviť pod pojmom samostatnosť.

 

Pred odletom

V prvom rade musím skonštatovať, že šťastie praje pripraveným. A to platí dvojnásobne o zahraničných študentoch. Keď mi otec hovoril, že si mám prečítať, s čím (v našich kufroch)  majú americké letecké spoločnosti problém, mávla som rukou, že človeka ohrozujúce objekty ako zbrane, výbušniny, nože ani nič podozrivé si so sebou nehodlám odniesť. Kamarátka mi však dala pre svojich kamarátov v Minnesote, kam som cestovala, dekoračné fľaštičky so zeminou z jej záhrady. Namiesto toho, aby som si ich vložila do príručnej batožiny, ktorú nekontrolujú v American Airlines, som si ju odložila do hlavnej batožiny.

Po 14-hodinovom unavujúcom lete som už šťastne prechádzala poslednou kontrolou v Minneapolise, ale úsmev ma  vcelku rýchlo prešiel, keď som videla, ako si odchytili colníci moju batožinu a začali sa ma ako teroristky pýtať, prečo mám 3 hlinené nádoby a rybárske návnady (darček pre host otca) vo svojom kufri. Prehľadali mi celú batožinu a kontrola trvala asi 15 minút, pričom hlinené nádoby skončili v koši a návnady mi s výhražným zdvihnutým prstom ostali len preto, lebo boli nové. Pre viac informácií, čo si so sebou môžete pribaliť do kufra, prikladám túto stránku o colníckych obmedzeniach pri cestovaní na území USA: https://www.cbp.gov/travel/us-citizens/know-before-you-go/prohibited-and-restricted-items.

Vďaka tomuto vrúcnemu privítaniu celkovo odporúčam uistiť sa, že všetky dokumenty, ktoré od vás krajina vyžaduje, si vybavíte načas, pozriete si, aké dokumenty od vás vyžaduje škola, ktorú budete navštevovať, aby ste im ich načas poslali, prečítate si, čo si môžete zobrať do lietadla či batožiny a v konečnom rade, informujete sa čo najdetailnejšie, do akej krajiny vstupujete – počnúc od kultúry, zvykov, školského systému, rozmedzia cien až po ich podnebie (naozaj oceníte termoprádlo v Minnesote) či časový posun.

 

V krajine

Počas svojho pobytu budete potrebovať samostatnosť ako soľ. Ak ste sa doteraz spoliehali na svoju mamu, že vám navarí, uprace, prípadne sa za vás prihovorí pri každom vašom probléme, táto pohodlnosť vás môže nepekne dobehnúť.

Najmä prvé dni po príchode do krajiny si budete musieť zvyknúť na iný režim a mentalitu ľudí, preto odporúčam poriadne počúvať, čo vám ľudia vo vašej host rodine alebo blízkom okolí hovoria. S vašimi rodičmi sa veľmi ťažko riešia problémy pri niekoľko hodinovom časovom posune a cez sociálne siete formou „Mami, pomoc, neviem čo mám robiť s tým prádlom, ako ho mám oprať, keď sa mi už druhýkrát sprali tričká?!?!?!“ Rodičov to zbytočne vystresuje a najlepšie vám pomôžu domáci.

Nebojte sa opýtať aj dvakrát, pokiaľ niečomu nerozumiete. V konečnom dôsledku veľmi oceníte, že ste sa  nehanbili priznať, že vám niečo nedáva zmysel a vysvetlili vám to ešte raz. Domácnosti aj školský systém fungujú v rôznych častiach sveta rozdielne, niekedy aj pri záležitostiach, ktoré boli pre vás doma samozrejmosťou. Nedá mi nespomenúť sušičku, ktorá je „must have“ v Amerike, pričom pre Slovákov to nie je úplne štandardný spotrebič. Na začiatku pobytu  je dobré sa spýtať,  ako fungujú spotrebiče vo vašich host rodinách.

Nezabudnem na svoje prekvapenie, keď sa mi počas prvých dvoch týždňov, čo som si dala oblečenie do sušičky, všetko kompletne spralo. Prinášam preto zopár užitočných rád pri sušení oblečenia (aj pri obmedzeniach, keďže každá sušička funguje trochu inak): Nastavte si čo najpresnejšie, čo idete sušiť-  zapnúť program na sušenie uterákov alebo posteľného prádla pre vaše jemné bavlnené tričká neodporúčam (sú to jedny z najsilnejších programov). Oblečenie sa často delí na cottons (bavlnené), delicates (jemné oblečenie – na tom som si prala zväčša ja), prípadne wool (vlnené) či mixed programy. Je dobré prečítať si, z čoho sa skladá vaše oblečenie a potom podľa toho prispôsobiť program sušenia. Nedávajte taktiež príliš veľa oblečenia na jedno sušenie či nevyberajte príliš vysoké teploty – je tam väčšie riziko, že sa vám veci sperú. Pre viac informácií si môžete prečítať: https://www.thespruce.com/how-to-use-clothes-dryer-correctly-2146144 alebo najlepšie sa opýtať host rodiny, ako skončiť boj s vašou americkou sušičkou.

V host rodine sa uistite, že viete, čo od vás očakávajú, aké máte povinnosti, či ktoré domáce práce prischli práve vám, aby ste pomohli chodu domácnosti. Osobne sa mi veľmi osvedčilo, keď som pomáhala aj mimo povinností, ktoré mi dali (umývanie riadu raz za čas a povysávanie izby raz za mesiac) – cítite sa viac ako súčasť rodiny, menej ako ten „ náš host student“ a sú z vás o to viac nadšení. Netreba to však preháňať, mladší host súrodenci sa môžu cítiť trochu neschopne, keď už vykladáte druhú várku riadov z umývačky, kým oni nevyniesli smeti spred troch dní a leží im na zemi už týždeň oblečenie .

Samostatnosť vyžaduje pozrieť sa dopredu a predvídať situácie, aby sa nikdy nestalo, že by si skončil bez zásob hygienických potrieb, pomôcok do školy či bez desiaty a obedu v škole. Je na vás, kedy si privstanete kvôli raňajkám a ako si vypočítate časovo váš najbližší nákup. Je však dôležité nad tým rozmýšľať, aby sa nestalo,  že by ste zbytočne museli závisieť od ostatných. Keď sa však prihodí, že ostanete bez zásoby zubnej pasty, verím, že vám niekto jednu určite požičia – neostanete bez pomoci, Američania sú milí ľudia a sú vám vždy ochotní pomôcť .

Nakoniec odporúčam nosiť pri sebe potrebné dokumenty ako ID a peniaze. Do svojej izby by som si taktiež schovala na nejaké miesto všetky vaše dôležité dokumenty (pas, F1 dokument, súhrnný lekársky spis, atď), heslá od platobných kariet či zápisky o mesačných výdavkoch – výmenní študenti sa vedia celkom slušne odviazať pri nákupoch v amerických obchodoch.

Samostatnosť vám dodá pocit slobody, pretože už nebudete toľko závisieť od okolia a budete sa spoliehať viac sami na seba. Každého však sem tam prepadne lenivosť, keď sa mu nebude chcieť pohnúť ani prstom alebo bude cítiť tiaž nad starostlivosťou o samého seba. Všetko sú to prirodzené emócie, ktoré môžu vyjsť na povrch, keď sa staráte o svoje školské povinnosti, vyberáte si rozvrh, managujete výdavky, prihovárate sa cudzincom pri nejasnostiach či snažíte sa nastaviť poobedné aktivity pre seba, aby ste vyhoveli svojim očakávaniam a zároveň aj okoliu, s ktorými ste viac v kontakte ako s vašimi najbližšími na Slovensku. Dôležité je však nebáť sa ísť vpred a rozmýšľať pri vašich rozhodnutiach. Akokoľvek vás v niečom výmenný pobyt obmedzuje, na vašom čase strávenom v zahraničí zaváži najviac vaše nastavenie a tomu prisluhujúce rozhodnutia, ktoré vložíte do programu počas pobytu, vzťahov s ľuďmi či študijných záležitostí. Aj v tom spočíva skvelá, no často aj strach spôsobujúca stránka samostatnosti.

 

Príspevok napísala Karolína Kamenská a korektúru urobila Sonia Slaninková.

Posted by admin