To, ako sa cítime a ako sa chováme v škole ovplyvňuje široké spektrum udalostí počas našich vývojových rokov v lavici, no i tie roky potom. Pričiňujú sa na tom naši učitelia, spolužiaci, no predovšetkým my sami!

Nedávno svetom obletel prekvapivo silný seriál s názvom ´13 dôvodov prečo´ odohrávajúci sa v Amerike. Jeho hlavným mottom je šikana. Táto veľakrát abstraktne vnímaná forma utláčania, násilia sa dostala pod kožu nejdenému divákovi, ktorý si prešiel všetkých trinásť častí spolu s hlavnou postavou a obeťou šikany, Hannah.

Šikana ma veľa podôb, ktoré sú rovnako závažné, avšak nie vždy rovnako závažne vnímané. Fyzická, sexuálna, verbálna či emočná šikana, všetky druhy sú rovnocenne zarážajúce a potrebujú akútne riešenie. Poviete si, že šikana predsa na Slovensku nie je taká populárna ako v Amerike, no veľmi ľahko sa dá dokázať opak. Problémom veľakrát je, že si človek neuvedomí kedy sa šikana stáva šikanou. U každého dokáže byť hranica inak vytvorená a teda ak človek nie je dostatočne empatický a tolerantný, je možné, že sa sám pričiňuje istou formou šikany u svojho okolia (pri čom si to nemusí uvedomovať).

Mňa osobne veľmi zaujal vyššie spomenutý seriál, pretože odhaľuje spojitosti medzi školským prostredím Hannah a našim. Sama som bola prekvapená koľko podobných nepekných vecí sa deje i tu, na Slovensku.

Šikana má mocný dopad na naše životy. Preto je veľmi dôležité aby sme sa sami zamysleli nad tým ako sa my správame, čo rozprávame a hlavne komu. Obete šikany majú mnoho ráz poznačený celý život obdobím strednej školy a ich správanie sa môže vydať rôznymi cestami. Niektorí zostanú po celý život introvertmi, v iných prípadoch je možné, že obete začnú trpieť dlhodobými psychickými problémami ako napríklad depresiou. Inokedy to prechádza až do takých extrémov, že si obete chcú vziať život. Preto je veľmi dôležité nič nepodceňovať a všímať si svoje okolie. Aj maličkosti dokážu pomôcť.

Hannah Baker navonok pôsobí ako sebavedomé a povedzme vcelku vyrovnané dievča, i keď miestami necháva svojmu temperamentu priveľmi voľnú ruku. Na prvý pohľad by ste si nemysleli, že jej niečo chýba, no postupne máte prístup ku jej myšlienkam a vidíte svet z jej pohľadu. Predtým ako Hannah spácha samovraždu zanechá pásky s nahrávkami, kde sa dozvedáme prečo sa rozhodla ukončiť svoj život a čo ju k tomu doviedlo. Akokoľvek jej vlastný život príde zničujúci a trýznivý, nie je po celý čas úplne rozhodnutá všetko skončiť. Každý úsmev, každý prejav čo i len najmenšej sympatie, záujmu alebo len milého slova ju mohlo presvedčiť zostať. Keďže nič z toho sa ku nej nedostalo a cítila sa sama, cítila sa ako záťaž, rozhodla sa dokončiť čo si na začiatku zaumienila.

Tá časť príbehu kde Hannah ešte akoby hľadala záchranné lano ma veľmi dojala a šokovala. Stačilo tak málo k tomu aby ostala na žive. Obyčajný rozhovor, kvapka empatie a všetko by bolo inak. Preto by som chcela apelovať na celú našu generáciu, aby sme boli ohľaduplnejší a viacej sa zaujímali o ľudí, ktorí s nami zdieľajú lavice v škole, no i o tých, s ktorými sa dostávame do kontaktu pomenej.

Tu si môžete pozrieť trailer ku spomínanému príbehu 13 reasons why:

https://www.youtube.com/watch?v=JebwYGn5Z3E

Ak sa sami cítite šikanovaní, nehanbite sa a hľadajte pomoc či už na tejto stránke, alebo sa skúste zdôveriť rodičom. Akákoľvek forma šikany je neakceptovateľná a treba ju riešiť. Najhorším riešením je však ostať sám a zamknúť svoje problémy trikrát na kľúčik. (linky pomoci sú anonymné, takže sa môžete v kľude poradiť a porozprávať)

http://www.prevenciasikanovania.sk/?mod=deti-a-mladez–co-je-sikanovanie

http://www.prevenciasikanovania.sk/?mod=deti-a-mladez–telefonicke-kontakty

Na každom jednom človeku záleží. Buďme milší!                                                             

Autor: Sonia Slaninková

 

Posted by Veronika Ciganekova