Boli to tri roky, čo som si na internete vyhľadal Mestský parlament mladých hl. mesta SR Bratislavy. Po tom, čo som sa začal aktívne zapájať do aktivít tejto skvelej skupiny ľudí, sa začala nová etapa môjho života. Počase si kamaráti „parlamenťáci“ založili občianske združenie ID Space Team, s ktorým som začal pracovať na projekte Rozbaľ to, Bratislava! Počas tejto činnosti som spoznal nespočetné množstvo zaujímavých a významných ľudí na Slovensku, o ktorých sa človek nedozvie v televízii.

A práve jeden z nich mi jedného dňa napísal, či sa nechcem zúčastniť akéhosi LEAF Leadership Campu. Bol takmer zadarmo a v Angličtine, tak som si povedal, prečo to neskúsiť a nezlepšiť si Angličtinu a zo „srandy“ som vyplnil prihlášku (s touto „srandovne“ vyplnenou prihláškou som bol priamo vybratý a preskočil druhé výberové kolo – nebojte sa brať veci s nadhľadom!). Vtedy som ešte netušil, kto je za LEAF a akí ľudia ma tam čakajú.

Celý camp trval 11 dní a odohral sa v Kamennom mlyne, medzi Plaveckým štvrtkom a Zohorom. Týchto 11 dní bolo úžasných. Nikdy som nemal tak hustý a pestrý program, v ktorom by sa kládol dôraz na spoznávanie samého seba a objavovanie svojich cieľov a silných stránok.

Hlavnou kostrou programu boli real-life projects. A keď real life, tak real life. Mohli sme si vybrať, pre koho chceme pracovať. Dobrý anjel, prosenior.sk, Pixel Federation, či organizácia Pre Stredoškolákov. Z každej organizácie prišiel vysoko postavený človek, ktorý nám predniesol, aký problém majú a ako na ňom budeme pracovať. Naučili sme sa rôzne marketingové modely a následne ich aplikovali v praxi.  Najlepšie nápady boli skutočne brané v úvahu a použité v reálnom chode firmy. Ja som napríklad navrhol vylepšenie do online hry, ktorú Pixel Federation práve vytváralo (a ukázalo nám z nej prvé pracovné zábery) a vyzerá to tak, že ho v hre naozaj použijú. Nie je to skvelý pocit, keď v hre, ktorú bude hrať milión hráčov, môžete ukázať – toto som spravil ja? Výsledky našej práce samozrejme každá skupina prezentovala ostatným na samom konci campu.Leaf logo

Časť programu, ktorá ma najviac prekvapila, bolo osobné stretnutie s tútormi. To boli ľudia študujúci, alebo už vyštudovaní na najlepších školách v USA a UK. Osobný priestor na diskusie 1-on-1, kedy sme sa mohli pýtať všetko, sme dostali v rozsahu 2x2hodiny. Po týchto konzultáciach sa všetci zhromaždili do jednej miestnosti, kde už sa každý mohol pýtať každého. Neboli sme tak o nič ukrátení. A čo je najlepšie, získal som kontakt na ľudí z Cambridge, Oxfordu a pod., ktorých môžem kedykoľvek kontaktovať ohľadom univerzít a vždy mi ochotne vo všetkom poradia. Na nezaplatenie.

Nemalá časť programu bola venovaná aj sebapoznávaniu, ako som spomenul vyššie. Učili sme sa definovať naše ciele, objaviť v sebe silné stránky, či spojiť naše záľuby a využiť ich k pomoci okoliu.

Neformálna stránka programu tiež stojí za zmienenie. Náš víkend bol survival weekend. 25 hodinová túra so spánkom pod holým nebom (zahrnuté v tých 25h., nebojte sa), varenie gulášu na Pajštúne, lezenie po skalách, či rôzne balance hry na lanách. Keď sme sa po tomto všetkom vrátili do tábora, o hodinku nás čakala nočná hra, ktorá spočívala v nesení „princeznej“ na nosidlách dobrých pár kilometrov, zahrňujúc stavbu loďky a plavby cez jazero, cestu vlakom, dešifrovanie správ, blúdenie v lese…To všetko okolo polnoci. Tu si každý siahol na dno svojich síl a musel pomáhať jeden druhému.

Leaf 3

V programe nechýbali speakeri – country manager Google Slovensko Rasťo Kulich, riaditeľ Transparency International Slovensko Gabo Šípoš, či zakladateľ VOICES Ivan Ježík. Veľký priestor sme mali aj na osobné diskusie – keď už vystúpenie a oficiálna diskusia skončila, mali sme dosť času pokonverzovať si aj osobne v ústraní.

Vyskúšal som si dojenie kozy, šerm, či lietanie v podobe vyhadzovania na plachte. Každý deň sme mali k dispozícii hodinku a pol na akýkoľvek šport.

Čo ešte dodať? Snáď len, že po tomto campe sa skrátka neviem zbaviť pocitu, že keby som na ňom nebol, prišiel by som o niečo veľmi dôležité. Neviem to definovať presne, no viem, že plody tejto práce sa ukážu o pár rokov. Camp bol zorganizovaný na profesionálnej úrovni a žiadnu chybu som na ňom napriek veľkej snahe nenašiel. Preto držím organizátorom do ďalších rokov palce, aj s inými projektmi, na ktorých pracujú, a povzbudzujem každého, kto bude mať tú možnosť, aby sa na ňom zúčastnil. Push your limits.

Martin Ševeček, Gymnázium Matky Alexie, Bratislava

[fblike style=”standard” showfaces=”false” width=”450″ verb=”like” font=”arial” locale=”sk_SK”]

Posted by admin

Leave a reply