Boli ste niekedy v Bruseli? Ja za posledný mesiac až dvakrát. A nebola to pritom žiadna vychytávka od Ryanair-u ani inej nízkonákladovky, bola to jednoducho súčasť projektu Young Ideas For Europe, ktorú organizuje nadácia Robert Bosch Stiftung.

Tento projekt je zameraný na alternatívnu energetiku a snaží sa dať dohromady mladých v rôznych krajinách EÚ, ktorí strávia týždeň veľmi ľahkým štúdiom, prípravou rôznych prezentácii a dobrých nápadov. Všetko sú to aktivity výborného teambuildingového charakteru, takže ak sa niekedy na onom podujatí ocitnete, núdzu na nových kamarátov trieť určite nebudete. Vyvrcholením projektového týždňa Young Ideas For Europe je volebný deň, počas ktorého sa vedľa seba v jednej miestnosti posadia politici rôznych spektier a parlamentov, predstavitelia energetických spoločností a novinári, spolu s ďalšími mladými, ktorí si prišli vypočuť váš energetický plán. Všetci títo potom v simulovaných voľbách vyberú najlepší program, ktorý sa následne preloží do angličtiny a pripojí k ostatnými programom z celej Európy. A ide sa za hranice!

Atomium

Tento ročník bol pre nás, Slovákov, mimoriadne výnimočný. Slovenské zastúpenie v Európskej komisii ponúklo všetkým účastníkom možnosť vycestovať do Bruselu a zúčastniť sa na trojdňovom výlete, ktorý obsahoval aj informatívnu aj neformálnu časť. To znamená, že sme mali možnosť vypočuť si nejaké prednášky, ale zároveň aj vidieť krásy mesta. A čo je pre nás, Slovákov, najdôležitejšie, všetko to bolo zadarmo!

Po návrate sme ešte v akomsi úzkom kruhu zostavovali a pripomienkovali výsledný akčný plán, ktorý vznikal syntézou už spomínaných víťazných projektov Európy. Nakoniec, cez množstvo mejlov a skypových konferencii sa onen dokument zrodil a koncom januára bol aj odovzdaný v Európskej komisii. Tam už však išiel iba jeden z nás, a to, akousi náhodou, vyšlo tento rok na moju maličkosť.

Jediným problémom celej akcie je, že napriek tomu, že by som vám veľmi chcel poradiť, ako sa na ňu prihlásiť, nemôžem, lebo sám netuším. Na Slovensku neprebieha pravidelne, a keď už aj prebieha, sú do nej zapojené len vybrané školy, ktoré do nej pošlú len vybraných žiakov. Ale, každopádne, ak sa Vám niekedy možnosť zaradiť sa do tejto zostavy naskytne, neváhajte. Najhoršie, ako to môže dopadnúť je, že sa minimálne na týždeň ulejete zo školy a získate mnoho zážitkov a skúseností. Pre mňa boli veľmi cenné. Dúfam, že budú aj pre Vás.

Tomáš Šatura, Gymnázium Jura Hronca

[fblike style=”standard” showfaces=”false” width=”450″ verb=”like” font=”arial” locale=”sk_SK”]

Posted by admin

Leave a reply